رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر جدید الجزایر: اعتماد به‌ نفس جامعه را احیا می‌کنیم

رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر جدید الجزایر: اعتماد به‌ نفس جامعه را احیا می‌کنیم
Copyright  AP   -   Toufik Doudou
نگارش از یورونیوز فارسی

عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر از نظر اکثریت جامعه الجزیر بعنوان کاندیدای مورد علاقه ارتشیان شناخته می شود و از نظر هواداران جنبش دموکراسی خواه الجزایر فردی بی اعتبار به شمار می رود.

عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری تازه انتخاب شده الجزایر روز یکشنبه عبدالعزیر جراد را بعنوان نخست وزیر این کشور معرفی و وی را مامور تشکیل کابینه کرد.

عبدالعزیر جراد در نخستین واکنش به انتخاب خود بعنوان نخست وزیر گفت که مهمترین چالش پیش روی وی «بازیابی اعتماد به نفس جامعه است».

رئیس جمهوری الجزایر با انتخاب عبدالعزیر جراد، انتخابی فراتر از طبقه سیاسی حاکم صورت داده است با این هدف که بتواند اعتماد از دست رفته را به جامعه بازگرداند. با این حال بخش بزرگی از جامعه الجزایر انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ دسامبر را تحریم کرده بودند.

نخست وزیر جدید الجزایر که ۶۵ سال سن دارد در اولین بیانیه خود بر لزوم همکاری مشترک برای رفع «چالش‌های اقتصادی-اجتماعی برای بیرون کشیدن جامعه از وضعیت حساس کنونی» تاکید کرده است.

ژنرال احمد قاید صالح، فرمانده قدرتمند ارتش الجزایر، که در کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری پیشین از قدرت نقش داشت چند روز پس از برگزاری انتخابات در اثر حمله قلبی درگذشت.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به شکل بی سابقه‌ای کم بوده است. مقامات الجزایر گفته اند که فقط ۴۰ درصد واجدان شرایط در رای گیری روز پنجشنبه شرکت کردند.

عبدالمجید تبون از نظر اکثریت جامعه الجزیر بعنوان فرد مورد علاقه ارتشیان شناخته می شود و از نظر هواداران جنبش دموکراسی خواه الجزایر فردی بی اعتبار به شمار می رود. وی در دوران ریاست جمهوری بوتفلیقه بعنوان نخست وزیر خدمت کرده بود.

مطالب مرتبط