سقوط هواپیمای جنگی در سبلان؛ ارتش مرگ خلبان را در روز سوم جست‌وجو تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سقوط هواپیمای جنگی در سبلان؛ ارتش مرگ خلبان را در روز سوم جست‌وجو تایید کرد
کپی رایت  کوهنوردان اردبیلی در حال جستجو برای یافتن نشان و اثری از خلبان

ارتش ایران در روز سوم عملیات جست‌وجوی گروه‌های امداد برای یافتن خلبان هواپیمای جنگی میگ-۲۹ اعلام کرد که مرگ سرهنگ محمدرضا رحمانی محرز شده است.

این هواپیما متعلق به نیروی هوایی ارتش، روز چهارشنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) در منطقه عمومی شمال غرب ایران و در حین اجرای ماموریت دچار سانحه شد.

جست‌وجوها برای یافتن خلبان این هواپیما از روز حادثه در دامنه کوه سبلان اردبیل، برغم برف و بوران و سرمای شدید در جریان بود اما ارتش در اطلاعیه‌ای گفت: «ظهر امروز (جمعه شش دی)، شهادت سرهنگ خلبان محمدرضا رحمانی محرز شد.»

ارتش در اطلاعیه خود به سوابق وی اشاره و گفته است که وی در سال ۱۳۷۳ به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد و دوره های مقدماتی و تکمیلی خلبانی خود را زیر نظرخلبانان خبره ارتش طی کرد. وی پس از پایان دوره خلبانی به عنوان خلبان جنگنده اف ۵ در نیروی هوایی مشغول به‌کار شد.

به گفته یکی از کوهنوردان استان اردبیل که همراه گروه امداد و جستجو بود، شرایط بد جوی روز پنجشنبه اجازه پیشروی و جستجوی بیشتر به گروه را نداده بود.

برغم دشواری عملیات جستجو و کمرنگ شدن امیدها برای زنده یافتن خلبان، گروه‌هایی از ارتش، هلال احمر و امدادگران روز جمعه ۶ دی نیز عملیات جستجو را از سر گرفته‌ بودند.

بهروز ندایی معاون سیاسی استاندار اردبیل روز گذشته به ایسنا گفته بود «قطعاتی از میگ ۲۹ ارتش در ارتفاعات سبلان توسط نیروهای جستجوگر مشاهده شده است.»

کوهنوردان اردبیلی می‌گویند لاشه این هواپیمای جنگی در ارتفاع ۳۵۰۰ متری و در نقطه‌ای بین قله «جوت باجی» و قله «قیزیل بره» دیده شده است.

معاون سیاسی استاندار اردبیل ابراز امیدواری کرده بود که امدادگران روز جمعه (۶ دی) به محل دقیق سقوط هواپیما برسند.

پیش از این، در روز حادثه برخی از رسانه‌های ایران از کشته شدن خلبان این هواپیما خبر داده بودند اما این خبر از خروجی سایت آن‌ها در همان روز حذف شد.

طبق گزارش رسانه‌های ایران، وزش باد شدید که از ۸۰ کیلومتر بر ساعت نیز فراتر می‌رود باعث کولاک شدید برف شده و روند جستجو در دامنه‌های برف‌گیر سبلان را با سختی‌ همراه کرده است.

سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر از سطح دریا سومین قله بلند ایران است و در استان اردبیل قرار دارد.