انتخابات رهبری حزب لیکود اسرائیل زیر سایه تعقیب قضایی نتانیاهو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات رهبری حزب لیکود اسرائیل زیر سایه تعقیب قضایی نتانیاهو
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

اعضای حزب راستگرای لیکود در اسرائیل در حالی برای انتخاب رهبر این حزب به پای صندوق های رای رفتند که اسرائیل در آستانه سومین انتخابات پیاپی قرار دارد.

انتخابات درون حزبی روز پنجشنبه جدیدترین چالشی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با آن روبرو شده است.

هر چند بنا به پیش بینی ها نخست وزیر اسرائیل موفق به شکست گدیون سار، رقیب خود خواهد شد اما این رای گیری در کنار تعقیب قضایی بنیامین نتانیاهو نشانه ای از تضعیف موقعیت او محسوب می شود.

بنیامین نتانیاهو طی ۱۴ سال اخیر رهبری حزب لیکود را برعهده داشته است. نخست وزیر اسرائیل پس از برگزاری دو انتخابات پارلمانی در ماه های آوریل و سپتامبر سال جاری نتوانست دولت جدید را تشکیل دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عکس از آسوشیتدپرسAriel Schalit

از سوی دیگر دادستانی عمومی اسرائیل در روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به طور رسمی علیه بنیامین نتانیاهو به اتهام سوءاستفاده از اعتماد، دریافت رشوه و فریبکاری اعلام جرم کرد.

نخست وزیر اسرائیل ضمن رد اتهام های وارده تاکید کرده است که از سمت خود کناره گیری نخواهد کرد.

گدیون سار، رقیب بنیامین نتانیاهو در انتخابات رهبری حزب لیکود بر این باور است که این حزب راستگرا با رهبری بنیامین نتانیاهو بخت چندانی برای پیروزی در انتخابات پارلمانی پیش رو در ماه مارس ندارد. این سیاستمدار ۵۳ ساله پیش از این سمت های وزیر کشور و وزیر آموزش را برعهده داشته است.

حدود ۱۱۶ هزار عضو حزب لیکود واجد شرایط شرکت در رای گیری روز درون حزبی روز پنجشنبه بودند. انتظار می رود که نتیجه انتخابات رهبری حزب لیکود صبح روز جمعه اعلام شود.