پیشروی نیروهای ارتش سوریه در استان ادلب با حمایت حملات هوایی روسیه

پیشروی نیروهای ارتش سوریه در استان ادلب با حمایت حملات هوایی روسیه
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

ارتش سوریه اعلام کرده است که کنترل بیش از ۲۰ روستا و تپه‌های اطراف را بدست گرفته است و به نزدیکی یکی از ۱۲ پست دیده‌بانی ترکیه در شمال غربی ادلب رسیده است.

سربازان ارتش سوریه با حمایت نیروهای روسیه در جریان یک هفته جنگ با شورشیان در منطقه ادلب در شمال غربی سوریه، قادر به پیشروی و عقب زدن شبه نظامیان عمدتا اسلام‌گرا در این منطقه شدند.

این بزرگترین پیشروی نیروهای دولت بشار اسد در ادلب در ۳ ماه گذشته به شمار می رود که به گفته شاهدان و ساکنان این منطقه باعث فرار گسترده غیرنظامیان از مناطق تحت کنترل شورشیان شده است.

حمله وسیع ارتش سوریه به این منطقه با حملات هوایی جت‌های روسی به نواحی روستایی جنوب شرقی استان ادلب که غیرنظامیان نیز در آنجا به سر می برند، همراه بود.

در نتیجه حملات ارتش سوریه و جت‌های روس به روستاها و شهرهای اطراف «معرة النعمان» در جنوب استان ادلب، هزاران نفر از غیرنظامیان از خانه‌های خود گریختند و به مرز ترکیه پناه برده‌اند.

ارتش سوریه اعلام کرده است که کنترل بیش از ۲۰ روستا و تپه‌های اطراف را بدست گرفته است و به نزدیکی یکی از ۱۲ پست دیده‌بانی ترکیه در در مرزهای شمال غربی سوریه این کشور رسیده است.

روز شنبه، جت‌های روسی یک بازار شلوغ در شهر «سراقب» در شرق شهر ادلب را بمباران کردند که در نتیجه آن ۸ نفر کشته و دهها نفر مجروح شدند.

ساکنان منطقه می گویند که در اثر بمباران هوایی بسیاری از روستاهای منطقه متروکه شده‌اند.

محمد رشید، یکی از فعالان محلی می گوید: «بسیاری از روستاها و شهرها در این منطقه به شهر ارواح تبدیل شده‌اند. استراتژی زمین سوخته روسیه به ارتش سوریه در روی زمین کمک کرده است تا بتوانند پیشروی کنند.»

با این حال فرماندهان ارتش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و ارتش روسیه می گویند که آنها مناطقی که غیرنظامیان ساکنند را بمباران نمی کنند و جنگ آنها علیه القاعده و شبه نظامیان اسلامگراست. هیات تحریر شام (جبهه‌النصره سابق) که تا سال ۲۰۱۶ بازوی القاعده در سوریه به شمار می‌رفت، کنترل قسمت عمده ادلب از جمله مرکز این استان یعنی شهر ادلب را در دست دارد. 

سازمان مراقبت پزشکی وامداد که در ایالات متحده مستقر است می گوید تنها در هفته گذشته دست کم ۸۰ هزار غیرنظامی از مناطق تحت درگیری در سوریه گریخته‌اند.

منطقه ادلب در شمال غربی سوریه جایی است که هزاران نفر از شبه‌نظامیان و خانواده‌هایشان که از بخش‌های دیگر سوریه گریخته‌اند اکنون در آنجا زندگی می کنند. از منطقه ادلب بعنوان آخرین پایگاه مخالفان دولت بشار‌اسد یاد می شود.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است و در ۸ سال اخیر بیش از ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ادلب