انتقال ۳ کیلومتری یک مسجد تاریخی روی چرخ‌‌

انتقال ۳ کیلومتری یک مسجد تاریخی روی چرخ‌‌
Copyright تصویر از ویدئوی رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ساخت یک سد، حیات یک مسجد باستانی در ترکیه را تهدید می‌کرد به همین دلیل مسئولان به فکر انتقال این سازه تاریخی ۶۰۰ ساله افتادند. مرحله نخست از انتقال چهار مرحله‌ای این مسجد روز دوشنبه ۱۶ دسامبر کلید خورد.

آگهی

ترکیه روز دوشنبه ۱۶ دسامبر جابه‌جایی یک مسجد تاریخی در خطر از بین رفتن را آغاز کرد. این مسجد یک هزار و ۷۰۰ تن وزن دارد و به طول ۳ کیلومتر روی چرخ حرکت داده شده تا به یک پارک فرهنگی منتقل شود.

این مسجد قدیمی در شهر باستانی «حصن کیفا» واقع شده است. این شهر باستانی در کرانه رودخانه دجله واقع در استان باتمان در جنوب ترکیه قرار گرفته است. در دوره امپراتوری بیزانس این شهر مرکز یک ناحیه اسقف‌نشین بود.

مسجد الرزق که قدمت ساخت آن به قرن ۱۵ هجری باز می‌گردد به این دلیل جابه‌جا شده که با آب‌گیری سد ایلیسو، چهارمین سد بزرگ در ترکیه به زیر آب می‌رفت.

مسجد الرزق مانند دیگر آثار باستانی این شهر بناست که به یک پارک فرهنگی جدید در منطقه حصن کیفا منتقل شود.

پیش از این هشت اثر تاریخی دیگر از جمله حمام باستانی ارتوقلو و مسجد سلطان سلیمان در ماه اوت به بوستان فرهنگی حصن کیفا منتقل شده بود.

مقام‌های مسئول گفته‌اند که مراحل جابه‌جایی این مسجد در چهار بخش انجام می‌شود که نخستین مرحله انتقال آن روز دوشنبه انجام شد.

سد الیسو ظرفیت تولید ۱۲۰۰ مگاوات برق خواهد داشت. ساخت این سد از سوی فعالان محیط زیست با انتقادهایی همراه شده است. منتقدان می‌گویند پر شدن کامل این سد جان ۷۸ هزار نفر از افراد ساکن در ۱۹۹ روستای اطراف این منطقه را به خاطر می‌اندازد. همچنین خطر کمبود آب برای نواحی پایین دست در عراق نیز پیش‌بینی می‌شود.

انتقال این مسجد تاریخی در چهار مرحله انجام خواهد شد. این مسجد حدود سه کیلومتر روی چرخ‌های تعبیه شده جابه‌جا می‌شود.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح مسجد روی لباس تیم کلن؛ یک هوادار به عضویتش پایان داد، باشگاه استقبال کرد

رقص اعتراضی «تو متجاوز هستی» به پارلمان ترکیه رسید

آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز مهار شد