Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جشنوارهٔ فیلمهای ایرانی «ویتره»؛ دریچه‌ای نو به سوی ایران امروز

جشنوارهٔ فیلمهای ایرانی «ویتره»؛ دریچه‌ای نو به سوی ایران امروز
Copyright 
نگارش از ایلیا نیک
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ژان کلود کری‌یِر، فیلمنامه‌نویس فرانسوی در کنار ابوالفضل جلیلی، فیلمساز ایرانی از حامیان معنوی جشنوارهٔ ویتره هستند.

آگهی

نخستین جشنوارهٔ فیلم‌های ایرانی ویتره، با هدف ارائهٔ تصویری تازه از سینمای ایران، و همچنین معرفی استعدادهای جوان فیلمسازی در این کشور، از۲۰ تا ۲۴ آذرماه در شهر ویترهٔ فرانسه آغاز به کار کرد.

ژان کلود کری‌یِر، فیلمنامه‌نویس فرانسوی در کنار ابوالفضل جلیلی، فیلمساز ایرانی از حامیان معنوی این جشنواره هستند.

مجموعه‌ای از فیلم‌های ایرانی سال‌های اخیر شامل داستانی، مستند، فیلم ‌کوتاه و همچنین پویانمایی به مدت چهار روز برای علاقمندان در این جشنواره به نمایش درآمد.

از این میان، شش فیلم بلند از سه کارگردان زن و سه کارگردان مرد، در بخش مسابقهٔ این جشنواره حضور داشتند: «برگ جان»، ساختهٔ ابراهیم مختاری، «یه‌وا» ساختهٔ آناهید آباد، «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی، «آپاندیس» ساختهٔ حسین نمازی، ویلایی‌ها ساختهٔ منیر قیدی و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» ساختهٔ حمیدرضا قربانی.

حمیدرضا قربانی، کارگردان خانه‌ای در خیابان چهل و یکم

علاقمندان سینمای مستند نیز در کنار فیلم‌های «ایران کم‌آب است» اثر لوران سی‌بی‌ین و کمیل سوهانی و «دختران» اثر فری ملک مدنی، به تماشای مستند «رویای دم صبح» اثر مهرداد اسکویی نشستند.

در بخش انیمیشن دو اثر یعنی «کوه جواهر» و «پرندگان سفید» از عبدالله علیمراد، کارگردان نامدار انیمیشن ایران، در کنار «حکایت شیرین» اثر محمدرضا عابدی به نمایش درآمد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لوران، یکی از منتقدان سینمایی حاضر در جشنواره، برداشت خود از جامعهٔ ایران را بر اساس آنچه در فیلم‌های ایرانی این جشنواره دیده، در سه نکته خلاصه می‌کند: نخست «مسألهٔ زنان، و اینکه دیده می‌شود که آنها با نیروی خود در حال ایجاد تغییر در جامعه هستند.»

دوم «طبقهٔ متوسط ایرانی» است که به خوبی از خلال فیلمها می‌توان «گذار آن» را دید، طبقه‌‌ای که تغییرش، از نظر او، کلّیت جامعهٔ ایرانی را متحول می‌کند. در نهایت این منتقد سینما بر این باور است که «رمانتیسم» حاضر در سینمای ایران «نشان‌دهندهٔ جامعه‌ای است که در پی دو چیز، خود را می‌کاود؛ تمایلِ همزمان به آزادی و وفاداری به ارزشهای مذهبی.»

رقیه توکلی، کارگردان فیلم مادری

سینماگرانِ اغلب جوانِ ایرانی که امسال مهمان جشنوارهٔ ویتره بودند در گفتگو با یورونیوز ابتکار برگزارکنندگان را ستودند، زیرا هر یک از فیلمسازان ایرانی مهمان خانهٔ یکی از شهروندان ویتره بود، تجربه‌ای که همهٔ کارگردانان حاضر در جشنواره از آن به‌عنوان تجربه‌ای منحصر به‌فرد و به‌یاد ماندنی نام بردند.

در اختتامیهٔ این جشنواره که با اجرای موسیقی سنتی ایرانی همراه بود، فیلم «یه‌وا»، محصول مشترک ایران و ارمنستان به کارگردانی آناهید آباد موفق شد جایزهٔ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کند و فیلم‌های «ویلایی‌ها» و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» نیز در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

جشنوارهٔ ویتره هیأت داوران ندارد و بنابراین جوایز آن با رأی مستقیم تماشاگران به فیلمسازان اهدا می‌شود.

مراسم امسال به‌نوعی نسخهٔ صفر یا نسخهٔ آغاز به کار این جشنواره به شمار می‌آمد و برگزارکنندگان امیدوارند که بتوانند دریچهٔ تازه‌ای، هرچند کوچک، از ایران امروز به روی جهان باز کنند.

پیش از این برنامه‌های پرشماری برای معرفی فیلم‌های ایرانی در خارج برگزار شده، اما جشنوارهٔ ویتره که با شعار «تصاویر تازه‌ای از ایران» و به همت کانون ایران و فرانسهٔ پاریس، شهرداری ویتره و با همکاری بنیاد سینمایی فارابی و استانداری بروتانی برگزار می‌شود در نوع خود منحصر به فرد به شمار می‌رود.

این جشنواره با استقبال علاقمندان به سینما روبرو شد و برگزارکنندگان امیدوارند که بتوانند برنامهٔ این رویداد فرهنگی را در سال‌های آینده گسترش دهند و ضمن نمایش فیلم‌های متنوعی از ایران، از کارگردانان بیشتری نیز برای شرکت در جشنواره دعوت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوایز بهترین فیلم نامه‌ و بهترین بازیگر مرد جشنواره کن برای سینمای ایران

آثار هنرمندان گمنام و سرشناس ایرانی در نمایشگاه «بنیاد فرح پهلوی» در پاریس

انتشار بیش از سه هزار و ۲۰۰ عکس دیده نشده از دوران قاجار توسط کاربری ناشناس از آرشیو «کاخ گلستان»