Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک سال اعتراض از دریچه دوربین؛ مردم در سال ۲۰۱۹ برای چه مبارزه کردند؟

تظاهرات سراسری آبان ماه در  ایران
تظاهرات سراسری آبان ماه در ایران
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ دستخوش ناآرامی ها و یا صحنه بروز تظاهرات، اعتصاب های سراسری و اوج گیری جنبش های اجتماعی و سیاسی بود. معترضان و تظاهرکنندگان برای رساندن صدای خود به دولتمردان و در راه مبارزه با خشونت، فساد و نابرابری های اجتماعی غالبا جان و یا سلامتی خود را به خطر انداختند.

آگهی

بسیاری از کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ دستخوش ناآرامی ها و یا صحنه بروز تظاهرات، اعتصاب های سراسری و اوج گیری جنبش های اجتماعی و سیاسی بود. معترضان و تظاهرکنندگان برای رساندن صدای خود به دولتمردان و در راه مبارزه با خشونت، فساد و نابرابری های اجتماعی جان و سلامتی خود را به خطر انداختند.

آنها گاهی روزها و هفته ها برای عدالتخواهی و یا در اعتراض به نقش نظام سرمایه داری در تغییرات آب و هوایی به خیابان ها آمدند.

برخی تظاهرات البته با نفوذ هرج و مرج طلبان به بیراهه کشیده شد و ناراحتی ساکنان و کسبه شهرها را به همراه داشت. معترضان گاهی از اعتصاب های سراسری و یا دیگر اشکال مختلف نافرمانی مدنی برای رسیدن به خواسته های خود استفاده کردند. تظاهرات و اعتراض ها گاهی با مداخله ماموران امنیتی به خشونت و ناآرامی های خونینی کشیده می شد.

یورونیوز در این گزارش با برگزیدن تصاویری از مهمترین جنبش ها و ناآرامی های سیاسی و اجتماعی در جهان تلاش دارد تا آنچه را که مردم در گوشه و کنار جهان به خاطرش به خیابان ها آمدند مروری دیگر کند.

ایران؛ سرکوب بی سابقه معترضان به افزایش بهای بنزین

بیست و چهارم آبان ماه سال جاری نقطه آغاز یک حرکت اعتراضی کم سابقه در ایران بود که جرقه آن با اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین زده شد. تصمیم ناگهانی و غیرمنتظره شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا که نیمه شب از سوی رسانه های داخلی به اطلاع مردم رسید و رئیس جمهوری ایران بعدها گفت که وی نیز از زمان اجرای آن بی خبر بوده در بحبوحه فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های همه جانبه آمریکا بر ضد تهران اتخاذ شده بود.

اعتراض ساکنان شهرهای مختلف ایران به این تصمیم به شکل بی سابقه ای با سرکوب سنگین ماموران امنیتی همراه شد به نحوی که بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان عفو بین الملل دست کم ۲۰۸ نفر در جریان این ناآرامی ها جان خود را از دست دادند. عفو بین الملل این آمار را تقریبی خوانده و اعلام کرده است که شمار کشته شدگان احتمالا بیش از این رقم است.

بر اساس گزارش رسانه ها و اعلام برخی مسئولان دولت ایران در جریان ناآرامی های آبان ماه هزاران نفر نیز دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

روسیه؛ اعتراض به بایکوت نامزدهای اپوزیسیون در انتخابات محلی

معترضان در روسیه برای انتخابات آزاد مبارزه کردند. مهم ترین مطالبه آنها اجازه ثبت نام نامزد های اپوزیسیون در انتخابات شهرداری ها بود. ماموران پلیس روسیه در جریان تظاهرات بزرگ بیست و هفتم ژوئیه بیش از ۱۰۰۰ نفر را در مرکز مسکو دستگیر و بازداشت کردند. این اقدام بزرگترین سرکوب سالهای اخیر بر ضد اپوزیسیونی است که استیلای ولادیمیر پوتین بر قدرت در کشورشان را بر نمی تابند.

رویترز
دستگیری یک شرکت کننده در تظاهراتی که بیست و هفتم ژوئیه برای حمایت از ثبت نامزدهای اپوزیسیون در انتخابات پارلمان منطقه ای پایتخت برپا شده بود.رویترز

بیشتر بخوانید:

ونزوئلا؛ جنبش اعتراضی بر ضد مادورو

معترضان ونزوئلا در بحبوحه بحران سیاسی - اقتصادی از جنبش مردمی بر ضد نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور حمایت کردند.

Ueslei Marcelino/Reuters
یک تظاهرکننده که سنگ در دست در حال مقابله با نیروهای امنیتی در نزدیکی یک پایگاه هوایی درکاراکاس است. این تصویر ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ گرفته شده است.Ueslei Marcelino/Reuters

بیشتر بخوانید:

هنگ کنگ؛ تظاهرات دموکراسی‌خواهان

شش ماه از آغاز جنبش بی سابقه ساکنان هنگ کنگ می گذرد اما تظاهرات هفتگی همچنان با قوت ادامه دارد. اعتراض ها در این منطقه خودگردان از زمانی استارت خورد که دولت محلی از اجرای لایحه ای برای استرداد مظنونان ارتکاب جرائم به کشور چین خبر داد.

در پی شدت گرفتن اعتراض ها که با درگیری میان تظاهرکنندگان پلیس همراه بود دولت از تصمیم خود برای اجرای این لایحه جنجالی عقب نشست اما تظاهرکنندگان از حرکت اعتراضی خود دست نکشیدند. آنها مطالبات بیشتری را درخواست کردند که تحقیق درباره خشونت های پلیس، تضمین آزادی های اجتماعی و حق برپایی تظاهرات و نیز برگزاری انتخابات آزاد از جمله این مطالبات است.

Thomas Peter/Reuters
پلیس در یکی از محله های شمال هنگ کنگ به روی تظاهرکنندگانی که در اعتراض به لایحه استرداد مجرمان به خیابان آمده اند گاز اشک آور شلیک می کند.Thomas Peter/Reuters

بیشتر بخوانید:

شیلی؛ اعتراض به سیاست های اقتصادی و نابرابری

تظاهرکنندگان در شیلی در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت، نابرابری و کیفیت نامناسب خدمات اجتماعی به خیابان آمدند. ادامه اعتراض ها که هفته ها به طول انجامید و روز به روز با خشونت های بیشتر همراه شد دولت سباستین پینیه‌را، رئیس جمهوری این کشور را مجبور کرد تا بر سر تدوین قانون اساسی جدید با معترضان به توافق برسد.

دولت شیلی همچنین به دنبال موج اعتراضات از میزبانی دو اجلاس رهبران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) و تغییرات آب و هوایی موسوم به «کوپ ۲۵» (COP25) انصراف داد.

مردم شیلی برغم وعده های دولت برای افزایش حقوق بازنشستگی، حداقل دستمزد و نیز بهبود بیمه های درمانی همچنان به اعتراض های خود ادامه دادند. ناآرامی ها در شیلی تا روزهای پایانی سال جاری میلادی بیش از ۲۰ کشته و دهها زخمی برجای گذاشت.

آگهی
Henry Romero/Reuters
یک تظاهرکننده شلیلیایی در یکی از خیابان های سانتیاگو که با موانع و آتش مسدود شده است. عکس هجدهم نوامبر ۲۰۱۹ گرفته شده است.Henry Romero/ReutersHENRY ROMERO

بیشتر بخوانید:

بولیوی؛ اعتراض به نتیجه انتخابات و سرنگونی رئیس جمهوری

ناآرامی ها در بولیوی با کشته شدن دهها تن به یک بحران کم سابقه تبدیل شد که سر منشا آن اعتراض های سراسری به نتیجه انتخابات بیستم اکتبر بود.

اوو مورالس، رئیس جمهوری پیشین در کمتر از یک ماه به دلیل اعتراضات مخالفان پس از سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ناگزیر استعفا داد و ترک وطن کرد. او برکناری خود را کودتایی سازمان دهی شده توسط نظامیان خواند.

Marco Bello/Reuters
سوگواری زنی در کنار پیکر یکی از کشته شدگان ناآرامی های ماه نوامبر در شهر لاپاز.Marco Bello/ReutersMARCO BELLO

بیشتر بخوانید:

اندونزی؛ اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و آیین نامه جدید کیفری

تصمیم دولت برای تصویب لایحه پیش نویس آیین نامه جدید کیفری در مجلس تظاهرات گسترده ای را به رهبری دانشجویان در این کشور رقم زد. این لایحه ضمن فراهم کردن زمینه کاهش اختیارات کمیسیون مبارزه با فساد، برای توهین به رئیس جمهوری و نیز داشتن روابط جنسی خارج از ازدواج مجازات های سنگینی را پیش بینی کرده بود.

آگهی

پیروزی مجدد جوکو ویدودو در انتخابات ریاست جمهوری اندونزی نیز یکی از عوامل بروز ناآرامی در این کشور بود.

Willy Kurniawan/Reuters
پلیس ضد شورش به روی دانشجویان معترضی که در بیرون ساختمان پارلمان اندونزی در جاکارتا دست به تظاهرات زده بودند گاز اشک آور شلیک می کند.Willy Kurniawan/ReutersWilly Kurniawan

بیشتر بخوانید:

فرانسه؛ سالگرد جنبش جلیقه زردها و اعتصاب فلج کننده معترضان به اصلاح قانون بازنشستگی

آخرین ماه سال جاری میلادی در فرانسه با اعتصاب فلج کننده سراسری و تظاهرات گسترده معترضان به لایحه اصلاح قانون بازنشستگی آغاز شد که دولت امانوئل ماکرون مصمم به اجرای آن است. کارکنان بخش آموزش و حمل و نقل بیشترین مشارکت را در این حرکت اجتماعی داشتند به نحوی که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از معلمان و کارکنان موسسات آموزشی دولتی دست به اعتصاب زدند. اعتصاب سراسری در بخش حمل و نقل نیز سبب شد تا حدود ۹۰ درصد از قطارهای بین شهری در هفته نخست اعتصاب ها از حرکت باز بایستند.

ماه نوامبر همچنین نخستین سالگرد جنبش اعتراضی به سیاست های اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها بود که به بهانه افزایش بهای سوخت آغاز شد و همچنان با شدت و وسعت کم تر ادامه دارد.

رویترز
تجمع شماری از معترضان به طرح اصلاح قانون بازنشستگی در شهر لیون فرانسه. پنجم دسامبر ۲۰۱۹.رویترز

بیشتر بخوانید:

آگهی

نروژ؛ اعتراض به کاهش هزینه های رفاهی و بهداشتی دولت

تظاهرات در نروژ به ندرت برگزار می شود اما یکی از مهم ترین اعتراض ها در این کشور به ماه مه باز می گردد. شماری از معترضان با به تن کردن پوشش های سنتی و روستایی در اعتراض به کاهش هزینه های رفاهی و بهداشتی دولت مقابل ساختمان پارلمان در اسلو تجمع کردند.

Vidar Ruud via Reuters
زنانی که لباس سنتی نروژ موسوم به «بوناد» را به تن کرده و برای اعتراض به کاهش هزینه های بهداشتی مقابل پارلمان دست به تظاهرات زدند.Vidar Ruud via Reuters

عراق؛ ادامه اعتراض های مردمی برغم استعفای نخست وزیر

فساد، بیکاری و وضعیت اسف بار خدمات عمومی مهم ترین دلایل بروز خشم و نارضایتی در میان مردم عراق بود که به یک حرکت گسترده اجتماعی تبدیل شد. تازه ترین جنبش اعتراضی در عراق که این بار وسعت غیر قابل کنترلی به خود گرفته از ماه اکتبر در استان های جنوبی و مرکزی این کشور آغاز شد. تظاهرکنندگان که به چیزی جز سرنگونی دولت؛ کنار رفتن حکمرانان فعلی و کوتاه شدن دست مداخله کنندگان خارجی رضایت نمی دهند برای رسیدن به اهداف خود مدت هاست که در خیابان با بستن معابر و آتش زدن لاستیک خودرو به مقابله با نیروهای امنیتی برخواسته اند. اوج گیری تظاهرات مردمی در نهایت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور را مجبور به استعفا کرد.

REUTERS/Thaier al-Sudani
حرکت نمادین یک معترض عراقی در جریان تظاهرات روز دوم اکتبر ۲۰۱۹ در بغداد.REUTERS/Thaier al-Sudani

بیشتر بخوانید:

ایالات متحده آمریکا؛ به چالش کشیدن سیاست های حفاظتی شبکه اجتماعی فیسبوک

شمار اندکی از معترضان به نقض حریم خصوصی کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک در شهر منلو پارک کالیفرنیا تجمع کردند. این فعالان معتقد بودند که فیسبوک نتوانسته به خوبی از کاربران خود، به ویژه اقلیت ها، در برابر سخنان نفرت انگیز و نیز دیگراشکال تعدی به حریم خصوصی افراد محافظت کند.

آنها برای نشان دادن اعتراض خود یک ایموجی خشمگین بادکنکی را به محل نشست سالانه سهامداران شرکت فیسبوک آورده بودند.

آگهی
Stephen Lam/Reuters
رهگذری از معترضان به سیاست های حفاظتی فیس بوک در شهر منلو پارک کالیفرنیا عکس می گیرد. عکس ۳۰ مه ۲۰۱۹ گرفته شده است.Stephen Lam/Reuters

بیشتر بخوانید:

اراضی فلسطینی و اسرائیل؛ تنش در نوار غزه و ادامه شهرک سازی در سرزمین های اشغالی

نوار غزه و کرانه باختری رود اردن در طول سال جاری صحنه تظاهرات و درگیری های مرگبار متعدد میان معترضان فلسطینی و نظامیان ارتش اسرائیل بود. بر اساس آمارها بیش از ۵۲ تظاهرکننده در این درگیری ها کشته و بیش از دو هزار نفر نیز مجروح شدند.

جابجایی محل سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس یکی از عوامل بروز ناآرامی ها بود. ارتش اسرائیل در پی بالا گرفتن اعتراض ها اعلام کرد که برای دفاع از نوار مرزی به هرگونه خشونت از سوی تظاهرکنندگان واکنش نشان می دهد.

تخریب مجتمع های مسکونی فلسطینیان توسط اسرائیل و اعلام موضع واشنگتن مبنی بر به رسمیت شناختن شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن از جمله تصمیم هایی بود که به تشدید تنش و اوج گیری خشم فلسطینیان منجر شد.

REUTERS/Mussa Qawasma
دستگیری یک فعال خارجی توسط پلیس مرزی اسرائیل در جریان تظاهرات بر ضد تخریب منازل فلسطینیان در یاتا واقع در کرانه باختری رود اردن.REUTERS/Mussa Qawasma

بیشتر بخوانید:

آگهی

اکوادور؛ اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت را مجبور به عقب نشینی کرد

خیزش اعتراضی ماه اکتبر در اکوادور که از سال ۲۰۰۷ تاکنون در این کشور بی‌پیشینه بود زندگی عادی در کیتو، پایتخت، و بسیاری از استان‌های کشور را فلج کرد. معترضان به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت در کیتو، اکوادور با آتش زدن لاستیک، برخی از خیابان‌های شهر را بستند. اعتراض‌ها در کیتو به درگیری شدید پا پلیس انجامید و راهپیمایان به سمت نیروهای پلیس و نیز ساختمان‌های دولتی سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند. پلیس نیز برای پراکنده ساختن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

گروه های مدافع حقوق بشر و تظاهرکنندگان اقدام سرکوبگرانه پلیس و ماموران امنیتی را محکوم کردند و از مقامات دولتی خواستند در برخورد با معترضان از خود خویشتن داری نشان دهند. پلیس اما اعلام کرد که تظاهرات مسالمت آمیز نبوده است.

REUTERS / Ivan Alvarado
تظاهرات بر ضد سیاست های ریاضت اقتصادی لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور در کیتو. نهم نوامبر ۲۰۱۹.REUTERS / Ivan Alvarado

بیشتر بخوانید:

لبنان؛ اعتراض به فساد مالی، نابرابری اجتماعی و ناکارآمدی دولت

زنان لبنانی همزمان با اعتراض های سراسری به فساد و ناکارآمدی دستگاه حاکمه در این کشور که استعفای نخست وزیر را به همراه داشت برای مطالبه حقوق از دست رفته خود در خیابان های پایتخت دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات زنان در بیروت نقطه عطفی دیگر در جنبش اعتراضی اخیر در لبنان به حساب می‌آید که با توجه به مطالبات مطرح شده می‌تواند معضلات ناشی از نابرابری جنسیتی و ابعاد حقوق نادیده گرفته شدن زنان در جامعه بحران زده لبنان را بیشتر نمایان کند.

آگهی

فعالان حقوق زنان سال‌ها است که برای تصویب قانونی در پارلمان برای انتقال حق شهروندی به فرزندان حاصل از ازدواج با مردان خارجی و نیز به همسران خارجی خود مبارزه می‌‌کنند.

اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و فساد در بین دستگاه حاکمه از روز هفدهم اکتبر سراسر شهرهای لبنان را فراگرفت و برغم استعفای سعد حریری،‌ نخست وزیر این کشور همچنان با مطالبات بیشتر از جمله تغییر ساختار سیاسی و کنار رفتن کلیه مسئولان دولتی ادامه دارد.

AP / Bilal Hussein
زنان لبنانی روز هفتم دسامبر در اعتراض به آزار و تهدید جنسی و نیز برای مطالبه حقوق مدنی و اجتماعی خود در بیروت دست به تظاهرات زدند.AP / Bilal HusseinBilal Hussein

بیشتر بخوانید:

اعتراض های جهانی:

تظاهرات برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

میلیون ها جوان و نوجوان روز جمعه بیستم سپتامبر در بسیاری از کشورهای جهان به خیابان آمدند تا از رهبران سیاسی جهان بخواهند برای متوقف کردن تغییرات آب و هوایی اقدامات فوری را در پیش گیرند.

Hannah McKay / Reuters
شماری از معترضان به تغییرات آب و هوایی که روز بیستم سپتامبر ۲۰۱۹ در لندن، پایتخت بریتانیا به خیابان ها آمده بودند.Hannah McKay / ReutersHANNAH MCKAY

گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست سوئدی که تنها شانزده سال دارد بی شک الهام بخش بسیاری از جوانان و نوجوانانی است که مبارزه در این راه آغاز کرده اند. گرتا ۲۰ اوت ۲۰۱۸ به صورت انفرادی اعتراض به تغییرات آب‌وهوایی را با به دست گرفتن پلاکاردی مقابل پارلمان سوئد آغاز کرد. او سپس با یک سفر دو هفته‌ای از مسیر دریا خودش را به ایالات متحده رساند تا بتواند از این فرصت برای حضور در اجلاس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل استفاده کند.

آگهی

این فعال جوان محیط زیستی که به نماد مبارزه با تغییرات آب و هوایی تبدیل شده به میلیون ها تن در سراسر جهان پیوست که نسبت به ذوب شدن توده های یخی در مناطق قطبی، خطرات ناشی از بالا آمدن آب دریاها و رودخانه ها، تخریب و آتش گرفتن جنگل های استوایی منطقه آمازون و دیگر تبعات ویرانگر تغییرات آب و هوایی هشدار داده اند.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات بر ضد خشونت علیه زنان

اعتراض های گسترده و پرشماری در طول سال ۲۰۱۹ برای حمایت از حقوق زنان در کشورهای مختلف جهان برگزار شد. ساکنان صدها شهر در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای جهان به راهپیمایی بزرگ برای دفاع از حقوق زنان پیوستند. شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار اقدام برای رفع تبعیض و خشونت بر ضد زنان، مقابله با نابرابری های نژادی و جنسیتی و احترام به حقوق مهاجران شدند.

در پاریس، پایتخت فرانسه هزاران نفر در اعتراض به میزان نگران کننده خشونت بر ضد زنان در این کشور دست به تظاهرات زدند.

هزاران فمینیست در شیلی در اعتراض به جنسیت زدگی و خشونت جنسی جنبشی را به راه انداختند که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای پیدا کرد. «تقصیر از من، جایی که زندگی می کنم و نحوه لباس پوشیدنم نیست. شما متجاور هستید!» این بخشی از ترانه ای است که با الهام از شعارهای جنبش فمینیست های شیلیایی ساخته شده و هزاران زن در سراسر دنیا به سبک خود آن را اجرا و بر روی وب و شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند.

آگهی

بیشتر بخوانید**:**

Yara Nardi / Reuters
فعالان حقوق زنان با چشمان بسته ترانه «متجاوز تویی» را مقابل کاخ دادگستری شهر رم در ایتالیا اجرا می کنند. هفتم دسامبر ۲۰۱۹.Yara Nardi / Reuters

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام مطالب یورونیوز فارسی در سال ۲۰۱۹ بیشتر مورد توجه شما مخاطبان قرار گرفت؟

تایلند؛ برگزاری بزرگترین راهپیمایی اعتراضی علیه دولت نظامی

نماینده مجلس ایران: تعداد زیادی در ماهشهر کشته شدند