Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمان اخراج تلافی‌جویانه و «ناموجه» دیپلمات‌هایش از روسیه را محکوم کرد

آلمان اخراج تلافی‌جویانه و «ناموجه» دیپلمات‌هایش از روسیه را محکوم کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان وزارت خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه با احضار سفیر آلمان در مسکو به او گفتند که دو تن از دیپلمات‌های آلمانی در این کشور «عنصر نامطلوب» تشخیص داده شده و باید ظرف ۷ روز خاک روسیه را ترک کنند.

آگهی

دولت آلمان اخراج تلافی‌جویانه دو دیپلمات این کشور از روسیه را «ناموجه» خوانده و آن را محکوم کرد.

واکنش مقام‌های برلین به تصمیم دولت روسیه برای اخراج دو دیپلمات آلمانی ابراز شده است. روسیه روز پنج‌شنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) اعلام کرد به تلافی اخراج دو دیپلمات این کشور از آلمان تصمیم گرفته است دو دیپلمات آلمانی را اخراج کند.

آلمان روز چهارشنبه ۱۳ آذر دو دیپلمات روس را به دلیل «همکاری نکردن» در تحقیقات درباره قتل یک شهروند چچنی‌تبار گرجستان در برلین اخراج کرده بود. دادستانی فدرال آلمان به روسیه یا جمهوری خودمختار چچن مظنون است که در قتل یک شهروند گرجی به نام زلیم خان خانگوشویلی دست داشته‌اند.

روسیه ضمن رد هرگونه دخالت در قتل این فرد گفته بود که به این اقدام «غیردوستانه» برلین واکنش نشان می‌دهد. مسئولان وزارت امور خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه با احضار گتسا آندرئاس فون‌گیر، سفیر آلمان در مسکو به او گفتند که دو تن از دیپلمات‌های آلمانی در این کشور «عنصر نامطلوب» تشخیص داده شده و باید ظرف ۷ روز خاک روسیه را ترک کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت امور خارجه آلمان در واکنش به این تصمیم با انتشار بیانیه‌ای با تأکید بر این که اخراج «ناموجه» این دیپلمات‌ها «علامت بدی است»، اعلام کرد: «دولت آلمان حق هر گونه اقدامی برای روشنگری در مسیر تحقیقات جاری برای این پرونده را برای خود محفوظ می‌دارد».

زلیم خان خانگوشویلی کیست؟

زلیم خان خانگوشویلی که با نام «تورنیکه.ک» نیز شناخته می‌شد در ۲۳ اوت (اول شهریور) سال جاری در پارکی در مرکز برلین در حالی عازم مسجد بود، به قتل رسید. این فرد پیش از این به همراه جدایی‌طلبان چچنی مخالف مسکو در نبرد علیه روسیه شرکت کرده بود.

دادستانی فدرال آلمان گفته است که سرنخ‌های کافی مبنی بر این که دستور این قتل از طرف مقامات جمهوری خودمختار فدرال چچن روسیه صادر شده در دست دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه گفته بود که این ماجرا در عین حال بیانگر «بحران دیپلماتیک» میان آلمان و روسیه نیست. او همچنین وعده داده بود که مسکو برای روشن شدن ماجرای این پرونده در آلمان «از هیچ کمکی فروگذار نخواهد کرد».

روابط بین روسیه و آلمان و برخی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا پیش از این نیز بر سر مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس پیشین روس که در بریتانیا کشته شد، دستخوش تنش شده بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل حمله به کنیسه در آلمان به داشتن انگیزه‌ یهودستیزانه اعتراف کرد

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد

«رویکرد خصمانه روسیه» و الزامات جدید ناتو؛ آلمان به ۷۵ هزار نظامی بیشتر نیاز دارد