Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع آمریکا: ترکیه در حال خارج شدن از مدار ناتو است

وزیر دفاع آمریکا: ترکیه در حال خارج شدن از مدار ناتو است
Copyright JIM WATSON / AFP
Copyright JIM WATSON / AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جلسه روز چهارشنبه کمیته روابط خارجی سنا ۱۸ سناتور در موافقت با پیش‌نویس طرحی رای دادند که ترکیه را به دلیل حمله به سوریه تحریم می‌کرد. در صورت تصویب نهایی این پیش‌نویس، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شده و مقامات عالیرتبه‌ای که پشت این عملیات قرار داشتند، تحریم خواهند شد.

آگهی

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت که ترکیه پس از حمله به مناطق شمالی سوریه، در حال دور شدن از مدار ناتو است. این سخنان لحظاتی پس از آن بیان شد که کمیته روابط خارجی سنا بدلیل همین حملات رای به تحریم آنکارا داد.  

در جلسه روز چهارشنبه کمیته روابط خارجی سنا، ۱۸ سناتور به پیش‌نویس طرحی رای موافق دادند که ترکیه را به دلیل حمله به سوریه تحریم می‌کرد. در این جلسه تنها ۴ سناتور با این پیش‌نویس مخالفت کردند.

در صورت تصویب نهایی این پیش‌نویس، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شده و مقامات عالی‌رتبه‌ای که پشت این عملیات قرار دارند، تحریم خواهند شد.

مارک اسپر در سخنان خود بار دیگر با تاکید بر نگرانی‌های آمریکا از حملات ترکیه به سرزمین‌های شمالی سوریه، افزود که درحال حاضر وضعیت نسبتا «ثبیت شده‌ای» در آنجا حاکم است. او گفت: «ارزیابی من این است که در حال حاضر اوضاع در آن مناطق بطور کلی تثبیت شده است.»

او اتهامات مطرح شده علیه ترکیه و نیروهای تحت حمایتش مبنی بر اینکه از زمان آغاز حملات به شمال سوریه مرتکب جنایات جنگی شده‌اند را نه تایید و نه رد کرد اما افزود که هرگونه اتهام در این باره باید مورد تحقیق قرار بگیرد.

هشدار اسپر دربارۀ طرح ترکیه برای اسکان مجدد آوارگان سوری

مارک اسپر همچنین هشدار داد که پس از اسکان پناهجویان مدنظر ترکیه در سرزمین‌های شمالی سوریه نیز، باید «انتظار آشفتگی بیشتر» را داشت.

دو روز پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مقابل رسانه‌های کشورش اعلام کرد که قصد دارد یک میلیون نفر از پناهجویان جنگ سوریه را در سرزمین‌های کردنشین شمال سوریه اسکان دهد. او تاکید کرد که حتی اگر متحدان ترکیه در این برنامۀ اسکان مشارکت نداشته باشند ترکیه به تنهایی هزینه‌های مالی این کار را تامین خواهد کرد.

اسپر: چگونه می‌توان ترکیه را به ناتو نزدیک کرد؟

آقای اسپر همچنین از فاصلۀ رو به افزایش میان ترکیه و ناتو بویژه در پی خرید موشکهای اس۴۰۰ روسیه ابراز نگرانی کرد و گفت: «بزرگترین نگرانی من در این باره، در واقع روابط ترکیه و روسیه است. نگرانی من این است که ترکیه از مدار ناتو خارج شود. چالش اساسی ما این است که ببینیم چگونه می‌توانیم این کشور را به اتحاد ناتو نزدیکتر کنیم.»

او بار دیگر از حضور آمریکا در سوریه دفاع کرد و گفت: «هنوز داعش وجود دارد. اگرچه دولتی که "خلافت" نامیده می‌شد نابود شده، اما سازمان داعش و اعضای آن همچنان وجود دارند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه در نشست ناتو؛ آیا بلوک غرب به اردوغان خوش‌آمد خواهد گفت؟

حمله به شمال سوریه؛ چه کسی از آتش‌بس ۱۲۰ ساعته سود می‌برد؟

هدف اردوغان از حمله به کردهای سوریه چیست؟