تاثیر اجرای بودجه ۹۹ بر هزینه زندگی ایرانیان چقدر خواهد بود؟

تاثیر اجرای بودجه ۹۹ بر هزینه زندگی ایرانیان چقدر خواهد بود؟
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که دولت ایران همچنان در ۲۵ ردیف درآمدی خود، عایدیمدنظرش از جیب مردم را افزایش داده و برای تامین ۱۶۸ هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان از درآمد خود به منابع مردم چشم خواهد داشت و این اتکاء را در مقایسه با سال گذشته ۱۵.۵ درصد افزایش می‌دهد؟

آگهی

با وجود رشد ۳ برابری قیمت بنزین، دولت ایران مدعی است که در سال آینده خورشیدی ضمن ممانعت از افزایش بهای سایر حامل‌های انرژی، عرضه اقلام پرمصرفی همچون آب، برق، گاز و گازوئیل را با نرخ فعلی ادامه خواهد داد، با این وجود بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که دولت ایران همچنان در ۲۵ ردیف درآمدی خود، عایدی مدنظرش از جیب مردم را افزایش داده است.

دولت ایران اعلام کرده که در سال آینده حقوق و دستمزد ماهانه کارکنانش را ۱۵ درصد افزایش خواهد داد. با این وجود در لایحه بودجه ۱۳۹۹ درآمد حاصل از مالیات بر حقوق کارکنان بخش دولتی ۵.۸ درصد و مالیات بر حقوق کارکنان بخش خصوصی ۳۱ درصد افزایش داده است. همچنین مالیات مشاغل نیز ۵۰ درصد بالاتر خواهد رفت.

همزمان دولت قصد دارد، درآمد مالیات بر مصرف کالاها و خدمات را هم در سال آینده ۳۶ درصد افزایش دهد. هر چند بیشترین رشد درآمد مالیاتی دولت از محل معاملات سهام خواهد بود ولی عایدی موردنظر دولت در بخش ارائه خدمات انگشت نگاری و تعویض سندهای مالکیت نیز سال ۱۳۹۹ دو برابر خواهد شد و جریمه تعویق در تعویض گذرنامه ۱۶۷ درصد رشد خواهد کرد.

بنابراین در مجموع دولت ایران برای تامین۱۶۸ هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان از درآمد خود در سال ۱۳۹۹ به منابع مردم چشم خواهد داشت و این اتکاء را در مقایسه با سال گذشته ۱۵.۵ درصد افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:بودجه سال ۱۳۹۹؛ آیا بنیادهای رهبری همچنان از پرداخت مالیات معافند؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزینه خانوارهای شهری در ایران طی دو سال گذشته ۲ برابر و در دو دهه پیش ۳۸ برابر شد

پارلمان و شورای اروپا بر سر اصلاح قانون بودجه به توافق رسیدند

نشست حامیان کی‌یف در پنتاگون؛ واشنگتن پول بیشتری برای کمک به اوکراین در اختیار ندارد