تاثیر اجرای بودجه ۹۹ بر هزینه زندگی ایرانیان چقدر خواهد بود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تاثیر اجرای بودجه ۹۹ بر هزینه زندگی ایرانیان چقدر خواهد بود؟
Copyright  عکس از رویترز

با وجود رشد ۳ برابری قیمت بنزین، دولت ایران مدعی است که در سال آینده خورشیدی ضمن ممانعت از افزایش بهای سایر حامل‌های انرژی، عرضه اقلام پرمصرفی همچون آب، برق، گاز و گازوئیل را با نرخ فعلی ادامه خواهد داد، با این وجود بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که دولت ایران همچنان در ۲۵ ردیف درآمدی خود، عایدی مدنظرش از جیب مردم را افزایش داده است.

دولت ایران اعلام کرده که در سال آینده حقوق و دستمزد ماهانه کارکنانش را ۱۵ درصد افزایش خواهد داد. با این وجود در لایحه بودجه ۱۳۹۹ درآمد حاصل از مالیات بر حقوق کارکنان بخش دولتی ۵.۸ درصد و مالیات بر حقوق کارکنان بخش خصوصی ۳۱ درصد افزایش داده است. همچنین مالیات مشاغل نیز ۵۰ درصد بالاتر خواهد رفت.

همزمان دولت قصد دارد، درآمد مالیات بر مصرف کالاها و خدمات را هم در سال آینده ۳۶ درصد افزایش دهد. هر چند بیشترین رشد درآمد مالیاتی دولت از محل معاملات سهام خواهد بود ولی عایدی موردنظر دولت در بخش ارائه خدمات انگشت نگاری و تعویض سندهای مالکیت نیز سال ۱۳۹۹ دو برابر خواهد شد و جریمه تعویق در تعویض گذرنامه ۱۶۷ درصد رشد خواهد کرد.

بنابراین در مجموع دولت ایران برای تامین۱۶۸ هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان از درآمد خود در سال ۱۳۹۹ به منابع مردم چشم خواهد داشت و این اتکاء را در مقایسه با سال گذشته ۱۵.۵ درصد افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:بودجه سال ۱۳۹۹؛ آیا بنیادهای رهبری همچنان از پرداخت مالیات معافند؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید