Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مذاکرات آمریکا و طالبان پس از سه ماه وقفه در دوحه از سر گرفته شد

مذاکرات آمریکا و طالبان پس از سه ماه وقفه در دوحه از سر گرفته شد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک منبع آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که مذاکرات واشنگتن با طالبان در دوحه قطر پس از توقفی سه ماهه روز شنبه هفت دسامبر (۱۶ آذر) به‌طور رسمی از سر گرفته شد.

آگهی

یک منبع آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که مذاکرات واشنگتن با طالبان در دوحه قطر پس از توقفی سه ماهه روز شنبه هفت دسامبر (۱۶ آذر) به‌طور رسمی از سر گرفته شد.

این مذاکرات در حالی بار دیگر آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر گذشته زمانیکه مذاکرات صلح به توافق نهایی نزدیک شده بود به‌ بهانه کشته شدن یک سرباز آمریکایی آن را لغو کرد و گفت که «مذاکرات دفن شد».

انتظار می‌رود که با شروع دوباره مذاکرات، راه گفت‌وگوی مستقیم بین طالبان و دولت افغانستان نیز هموار شود و توافق صلح احتمالی بتواند به جنگ ۱۸ ساله داخلی پایان دهد.

ایالات متحده امروز به گفت‌وگوها در شهر دوحه پیوست. مذاکرات این دوره بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان متمرکز است که در نهایت به مذاکرات بین‌ افغان‌ها و آتش‌بس منتهی می‌شود.
یک مقام آمریکایی

این منبع آمریکایی درباره تلاش‌ها برای پایان دادن به تقریبا دو دهه جنگ در افغانستان گفت: «ایالات متحده امروز به گفت‌وگوها در شهر دوحه پیوست. مذاکرات این دوره بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان متمرکز است که در نهایت به مذاکرات بین‌ افغان‌ها و آتش‌بس منتهی می‌شود.»

حضور انس حقانی زندانی مبادله شده طالبان در مذاکرات با آمریکا

همزمان سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر اعلام کرد که گفت‌وگوها با آمریکا از جاییکه متوقف شده بود، ادامه پیدا کرد. به گفتۀ شاهین، در این نشست، انس حقانی که حدود یک ماه پیش با دو گروگان آمریکایی و استرالیایی مبادله شد نیز حضور داشت. این نشست فردا نیز ادامه پیدا می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در جریان یک دیدار غیرمنتظره از پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان گفت که طالبان خواهان توافق است.

زلمی خلیل‌زاد مذاکره‌کننده آمریکا با وجود توقف مذاکرات اما به تلاش‌های خود در این مدت برای گفت‌وگو با مقام‌های دیگر کشورها از جمله پاکستان ادامه داد.

بیشتر بخوانید:خلیل‌زاد در کابل و دوحه؛ آمریکا پس از چراغ سبز ترامپ مذاکره با طالبان را از سر می‌گیرد

وی همچنین دو روز پیش به کابل رفت و با مقام‌های حکومت افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی درباره روند صلح گفت‌وگو کرد.

طالبان تاکنون از مذاکره با دولت افغانستان خودداری کرده است چراکه حاکمیت را یک «رژیم نامشروع» می‌داند.

با این حال اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از اعلام آتش‌بس حمایت و آن را اولویت اصلی کابل پیش از شروع مذاکرات با شورشیان طالبان عنوان می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ترامپ در دیدار سرزده از افغانستان: نیروهایمان را کاهش می‌دهیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امید زندانیان طالبان در پلچرخی کابل به آزادی با توافق صلح با آمریکا

زلمی خلیلزاد در کابل با اشرف غنی دیدار کرد

رئیس دفتر سیاسی طالبان در تهران با ظریف دیدار کرد