حزب سوسیال دموکرات آلمان ائتلاف خود با دولت آنگلا مرکل را حفظ خواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
حزب سوسیال دموکرات آلمان ائتلاف خود با دولت آنگلا مرکل را حفظ خواهد کرد
کپی رایت  REUTERS/Fabrizio Bensch

سرانجام دو رهبر تازۀ حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) روز جمعه پس از رای گیری درون حزبی اعلام کردند که در ائتلاف با دولت آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور باقی خواهند ماند و به این ترتیب حیات این دولت را تضمین خواهند کرد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که شماری از اعضای حزب همچنان بر خروج از ائتلاف و تشکیل اپوزیسیونی قوی علیه دولت تاکید داشتند؛ با این حال در جریان رای گیری علنی که انجام شد، اکثریت اعضای حزب همچنان با حفظ این ائتلاف موافقت کردند.

سوسیال دموکرات‌ها همچنین از دولت ائتلافی خواستند که در قبال حفظ این ائتلاف، در چند موضوع اساسی از جمله اتخاذ تدابیر سخت‌ گیرانه‌تر در موضوع تغییرات آب و هوایی، افزایش سطح حداقل دستمزدها (از ۹.۱۹ یورو در ساعت به دست‌کم ۱۲ یورو) و افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساختها، برنامه‌های پیشنهادی این حزب را به اجرا بگذارد.

این خواست‌ها در حالی مطرح شده است که پیش از این محافظه‌کاران دموکرات مسیحی گفته بودند بر سر توافق ائتلافی که در سال ۲۰۱۸ میلادی میان دو حزب حاصل شده، دوباره مذاکره نخواهند کرد.

والتر بوریانس و ساسکیا اسکن، دو رهبر جدید حزب سوسیال دموکرات آلمان به عنوان منتقدان ائتلاف با حزب آنگلا مرکل شناخته می‌شدند. به همین دلیل انتخاب آنها برای رهبری این حزب، نگرانی‌های جدی را دربارۀ سرنوشت دولت ائتلافی آنگلا مرکل بوجود آورده بود.

ساسکیا اسکن اعلام کرد که اگرچه با شک و تردید به موضوع ماندن در ائتلاف نگاه می‌کند، اما آماده است که بار دیگر این فرصت را در اختیار خانم مرکل بگذارد.

بیشتر بخوانید: