Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف نامۀ سه کشور اروپایی را «دروغی از سر استیصال» خواند

ظریف نامۀ سه کشور اروپایی را «دروغی از سر استیصال» خواند
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۵ دسامبر (۱۴ آذر) با انتشار توییتی در واکنش به نامۀ سه کشور اروپایی عضو برجام، نگرانی آنان درباره برنامه موشکی ایران را «دروغی از سر استیصال» خواند.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه ۵ دسامبر (۱۴ آذر) با انتشار توییتی در واکنش به نامۀ سه کشور اروپایی عضو برجام، نگرانی آنان درباره برنامه موشکی ایران را «دروغی از سر استیصال» خواند.

آقای ظریف در توییت خود نوشته است: «تازه‌ترین نامه تروئیکای اروپایی [فرانسه،آلمان،بریتانیا] به دبیرکل سازمان ملل درباره موشک‌ها دروغی از سر استیصال است تا بی‌کفایتی رقت‌بار خودشان در اجرای حداقلی‌ تعهدات ذیل برجام را لاپوشانی کنند. اگر تروئیکای اروپایی خواهان اندکی اعتبار جهانی است، می‌تواند با اعمال حق حاکمیت و اختیارات خود به جای تسلیم شدن جلوی قلدری آمریکا شروع کند.»

روز چهارشنبه اعلام شد که آلمان، بریتانیا و فرانسه طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، ایران را متهم کردند در تلاش برای توسعه «موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای» است.

سفیران این سه کشور اروپایی در سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواستند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت موشکلی بالستیک ایران در مغایرت با مصوبه قطعنامه شورای امنیت است.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی پیشتر خواهان افزایش برد موشکهای ایران شده بود

در نامه سفیران آلمان و بریتانیا و فرانسه به گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی استناد شده که از آزمایش موشک‌های میان‌برد نوع جدیدی از شهاب۳ مجهز به کلاهک‌های ردیاب خبر می‌دهند. سفرای این سه کشور اروپایی در این نامه که تاریخ ۲۱ نوامبر را دارد گفته‌اند: «موشک شهاب ۳ تقویت شده که در این آزمایش استفاده شده است، یک تکنولوژی موشکی در طبقه‌بندی یک می‌باشد و این موشک بطور فنی قادر به حمل سلاح هسته‌ای است.»

این سه کشور اروپایی‌ با تکیه بر گزارش سال ۲۰۱۵ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران خاطر نشان کرده‌اند که «شواهد گسترده حاکی از تحقیقات دقیق ایران بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در مورد مسلح کردن شهاب۳ به یک کلاهک هسته‌ای است.»

در نامه منتشره قید شده است که اقدام جدید ایران در آزمایش موشکی خود، مغایر با قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت به حساب می‌آید.

در همین حال اگنس ون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز روز پنج‌شنبه گفت: «ما بارها نگرانی عمیق‌مان را از فعالیت‌های بالستیکی ایران ابراز داشته‌ایم که این فعالیت‌ها با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوانی ندارد و تهدیدی برای امنیت بین‌الملل به شمار می‌رود.»

مقامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر به کرات گفته بودند که ایران به دنبال بدست آوردن موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است؛ اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

آمریکا با خروج از برجام خواستار توافقی جامع‌تر با ایران است که توسعه تکنولوژی موشکی را نیز در بر بگیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر ایران از سپاه خواست ابزار نظامی پیشرفته و به‌روز بسازد

جانشین وزیر دفاع: بخشی از توان موشکی ایران مخفی است

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام