اروپا: ایران در تلاش برای توسعه موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای است

اروپا: ایران در تلاش برای توسعه موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای است
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیران آلمان، بریتانیا و فرانسه در سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت موشکلی بالستیک ایران با فراخوان قطعنامه شورای امنیت مغایرت دارد.

آگهی

آلمان، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه ایران را متهم کردند که در تلاش برای توسعه «موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای» است.

به گفته سه قدرت اروپایی، این اقدام در مغایرت با قطعنامه شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ است که از تهران می خواهد هیچ گونه فعالیتی در ارتباط با توسعه این موشک‌ها نداشته باشد.

سفیران این سه کشور اروپایی در سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت موشکلی بالستیک ایران در تضاد با فراخوان قطعنامه شورای امنیت است.

در نامه سفیران آلمان و بریتانیا و فرانسه به گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی استناد شده که از آزمایش موشک‌های میان‌برد نوع جدیدی از شهاب ۳ خبر می دهند که مجهز به کلاهک‌های ردیاب هستند. سفرای این سه کشور اروپایی همچنین گفته اند: «موشک شهاب ۳ تقویت شده که در این آزمایش استفاده شده است یک تکنولوژی موشکی در طبقه بندی یک می باشد و این موشک بطور فنی قادر به حمل سلاح هسته‌ای است.»

اروپایی‌های بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران خاطر نشان کرده‌اند که «شواهد گسترده حاکمی از تحقیقات دقیق ایران بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در مورد مسلح کردن شهاب ۳ به یک کلاهک هسته‌ای است.»

اروپایی‌ها در نامه خود به دبیر کل سازمان ملل متحد چندین نمونه از فعالیت‌های موشکلی ایران را ذکر کرده‌اند که از نگاه آنان می تواند در تضاد با قطعنامه شورای امنیت باشد. آنها به جز مورد شهاب ۳ به سه مورد دیگر نیز اشاره کرده‌اند:‌

-پرتاب موشک «برکان۳»: برکان۳ یک موشکل بالستیک با برد متوسط و با سوخت مایع است و مسافت تقریبی ۱۳۰۰ کیلومتر را می تواند طی کند و خبر پرتاب آن توسط حوثی‌های یمن که از سوی ایران پشتیبانی می شوند، در ۲ اوت اعلام شد. این موشک نوع بهبود یافته موشک قیام۱ ایران است.

- در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۹ پرتات موشک بالستیک که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر برد داشته است. گفته می شود این موشک یک موشک با برد متوسط شهاب۳ بوده است.

-در ۲۹ اوت ۲۰۱۹، تلاش برای پرتاب ماهواره سفیر که اقدامی ناموفق گزارش شده است. متخصصان سازمان ملل متحد می گویند که پرتاب چنین ماهواره‌ای تنها با استفاده از تکنولوژی های مشابه موشک‌های بالستیک ممکن است.

اروپایی‌ها می گویند که این فعالیت‌ها تازه‌ترین اقدامات ایران در جریان یک سری از فعالیت‌های رو به پیشرفتش در فن‌اوری موشک‌های بالستیک است. شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است در جلسه ای در ۱۹ دسامبر اجرای قطعنامه ۲۰۱۵ درباره توافق هسته‌ای با ایران را مورد بررسی قرار دهد.

از سوی دیگر مقامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته اند که ایران در جستجوی بدست آوردن موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است، اتهامی که ایران آن را رد می کند.

آمریکا با خروج از برجام خواستار توافقی جامع‌تر با ایران است که توسعه تکنولوژی موشکی را نیز در بر بگیرد. به نظر می رسد که اروپایی‌های برجام نیز اکنون بیش از گذشته بر توان موشکی تهران انگشت می گذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا با موفقیت طرح انهدام موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرد

رونمایی ایران از موشک‌های بالستیک و کروز «حاج قاسم» و «ابومهدی»

جانشین وزیر دفاع: بخشی از توان موشکی ایران مخفی است