واکنش جانسون به اعتراضات ایران: نشان دهنده نارضایتی عمومی از رژیم است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکنش جانسون به اعتراضات ایران: نشان دهنده نارضایتی عمومی از رژیم است
کپی رایت  عکس از رویترز

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید اعتراض‌های اخیر در ایران نشانه‌ای از «نارضایتی عمومی واقعی» از رهبران جمهوری اسلامی است.

نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت: «حس خود من این است که این تنها به قیمت بنزین مربوط نمی‌شود. این نشانه‌ای است از نارضایتی عمومی واقعی از رژیم و اگر بخواهم صادق باشم باید بگویم که از این مساله شگفت‌زده نشده‌ام.»

اعتراض‌ها در ایران روز جمعه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) در اعتراض به سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین آغاز شد. تظاهرکنندگان که طی چند روز در دهها شهر ایران به خیابان آمده بودند با واکنش تند نیروهای امنیتی روبرو شدند. هر چند مقامات ایران تاکنون آمار کشته شدگان در این اعتراض‌ها را منتشر نکرده‌اند اما سازمان عفو بین‌الملل تخمین می‌زند که در بیش از ۱۰۰ شهر ایران دست‌کم ۲۰۸ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

بوریس جانسون که در نشستی خبری پس از اجلاس ناتو در لندن با خبرنگاران گفتگو می‌کرد در بخشی از سخنانش گفت: «کارشکنی ایران در منطقه طبق معمول با هدف انحراف توجه‌ها از شکست‌های رژیم انجام می‌شود.»

سخنان نخست‌وزیر بریتانیا در حالی بیان شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود از معترضان ایرانی حمایت کرده و نوشته بود: «ایالات متحده از مردم شجاع ایران که برای کسب آزادی‌شان اعتراض می‌کنند حمایت می‌کند.»

یکی از نمایندگان مجلس ایران گفته است که دست‌کم هفت هزار نفر در جریان اعتراض‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید