Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبعات اولیه جهش قیمت بنزین در ایران؛ از فشار گرانی تا تحمیل بیکاری خودخواسته

تبعات اولیه جهش قیمت بنزین در ایران؛ از فشار گرانی تا تحمیل بیکاری خودخواسته
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۸ روز پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین آزاد، مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی از آغاز نمودار شدن فشار تورمی و درآمدی سیاست اقتصادی دولت بر بودجه خانوارها خبر می‌دهند، به طوری که همزمان با افزایش قیمت کالاهای مصرفی و خودرو، برخی کارگران کم‌درآمد ناگزیر شده‌اند به بیکاری خودخواسته تن بدهند.

آگهی

۱۸ روز پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین آزاد، مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی از آغاز نمودار شدن فشار تورمی و درآمدی سیاست اقتصادی دولت بر بودجه خانوارها خبر می‌دهند، به طوری که همزمان با افزایش قیمت کالاهای مصرفی و خودرو، برخی کارگران کم‌درآمد ناگزیر شده‌اند به بیکاری خودخواسته تن بدهند.

مطابق آن چه که مشاور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به آن اذعان کرده، تعداد قابل توجهی از مردم از طریق جابجایی مسافر به وسیله خودروهای شخصی‌شان امرار معاش می‌کنند. این روش کسب درآمد یا به عنوان شغل دوم و محلی برای تامین کسری بودجه خانوارهای شهری و یا به عنوان شغل اصلی بخشی از بیکاران مطرح است.

اما همان‌طور که حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری در توئیت خود به نمونه‌ای از آن اشاره کرده، در پی صعود قیمت بنزین، هزینه حمل مسافر به ویژه در شهرهای بزرگ که گرفتار معضل ترافیک هستند، از درآمد آن پیشی گرفته است. این مساله برخی رانندگان را ناگزیر از پذیرش بیکاری به جای تحمل زیان کرده است.

گذشته از این بخشی از کارگرانی که برای رسیدن به محل کار خود ناچار از طی مسیرهای طولانی بودند با آغاز افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها و شروع زمزمه بالا بردن قیمت حمل و نقل عمومی با خطر تن دادن به بیکاری خودخواسته مواجه شده‌اند. اکثر این دسته از کارگران با دستمزدهایی پایین‌تر از حداقل حقوق مصوب شورای‌عالی کار مشغول به کار شده‌اند. چرا که آغاز موج تازه تورم موجب شده تا هزینه تغذیه زمان کار آنها نیز افزون بر کرایه حمل و نقل روزانه به آستانه دستمزد ماهانه آنها برسد و انگیزه ادامه کار را از میان ببرد.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران در تابستان گذشته ۸.۸ درصد جمعیت بالاتر از ۱۵ سال ایران دارای اشتغال ناقص بوده‌اند و شمار کسانی که کمتر از ساعت قانونی، کار کرده‌اند معادل ۳۴ درصد کل شاغلان کشور بوده است.

همزمان با تحمیل بیکاری خودخواسته به بخشی از شاغلان، نرخ تورم نیز در حال شتاب‌گیری دوباره است. به طوری که خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی میدانی از رشد قیمت‌ها در استان‌های مختلف خبر داده است.

منبع: خبرگزاری فارس

با وجود این که پیشتر مقام‌های دولت ایران وعده داده بودند که مانع از تاثیرگذاری گرانی بنزین بر رشد نرخ تورم خواهند شد ولی شهروندان ایرانی با به اشتراک گذاشتن مشاهدات خود طی ۱۸ روز گذشته تلاش کرده‌اند که این ادعای رئیس کل بانک مرکزی را زیر سوال ببرند.

به عنوان نمونه محمد پاداش که خود را خبرنگار معرفی کرده با انتشار توئیتی اعلام کرده که قیمت یک بسته ۶۰۰ گرمی خرما از ۲۸ هزار تومان به ۳۴ هزارتومان رسیده و بهای یک شانه تخم مرغ هم ۴ هزار تومان بالاتر رفته است.

همچنین بهار سیار که او نیز خبرنگار است از افزایش قیمت خدمات خبر داده و مدعی شده که هزینه تعویض روغن خودرو پس از گرانی بنزین ۱۰۰ هزارتومان افزایش یافته است.

سایت خبری نودِ اقتصادی هم اعلام کرده که قیمت لوازم یدکی خودرو پس از جهش قیمت بنزین ۲۰ درصد بالا رفته لاستیک خودرو در بازار نایاب شده است.

ابراهیم علیزاده، سردبیر سایت خبری اقتصاد نیوز هم در صفحه توئیتر خود خبر گرانی ۱۴ درصدی خودروهای دوگانه سوز را در بازار ایران منتشر کرده است.

در چنین شرایطی مسئولان شهرداری تهران برای صحه گذاشتن بر ادعای مقام‌های دولتی مبنی بر کاهش مصرف بنزین طی ۱۸ روز گذشته از رشد ۲۰ درصدی استفاده مردم تهران از خدمات حمل و نقل عمومی خبر داده‌اند، رخدادی که با توجه به ظرفیت حمل و نقل عمومی شهر تهران و مشاهدات مردم ظاهرا چندان واقعی به نظر نمی‌آید.

دولت ایران ۱۸ روز پیش اعلام کرد که بهای هر لیتر بنزین آزاد از ساعت صفر ۲۴ آبان ماه با رشد ۲۰۰ درصدی به ۳ هزار تومان می رسد و هر لیتر بنزین سهمیه‌ای نیز ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. دست زدن دولت به شیوه‌ای تورم‌زا برای تامین کسری بودجه خود به جای صرفه‌جویی در بودجه شرکت‌های دولتی و رفع معافیت‌های بنیادها و نهادها، اعتراض‌های سراسری در ایران را کلید زد که با سرکوب خونین و کشته شدن حداقل ۲۰۸ تن مواجه شد.

بیشتر بخوانید:نقشه استانی شاخص فلاکت؛ نسبت بیکاری و تورم با شدت اعتراض‌ها چگونه بود؟

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد قیمت بنزین چه زمانی به گرانی دامن می‌زند؟

برخی رسانه‌های داخل ایران از «قطعی بودن مرگ مغزی» آرمیتا گراوند خبر دادند

تلاش ۵ روزه برای اثبات فرضیه رسمی بی‌هوشی آرمیتا؛ ادعای شاهدان عینی در رسانه‌ بریتانیایی منتشر شد