Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمار جدید عفو بین‌الملل: در اعتراضات ایران دست کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند

آمار جدید عفو بین‌الملل: در اعتراضات ایران دست کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمار عفو بین‌الملل در حالی منتشر می‌شود که وب سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران محصور جنبش سبز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان اعتراضات در ایران دست کم ۳۶۶ نفر بوده است.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه اعلام کرد که بر اساس گزارش‌های موثقی که دریافت کرده است در جریان اعتراضات ایران تاکنون دست کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند.

عفو بین الملل می‌گوید که این تعداد شامل کسانی است که کشتن شدن آنها تایید شده است.

این سازمان در گزارش خود گفته است که به باور آنها آمار جان باختگان «بسیار بیشتر» از شمار اعلام شده است. این سازمان می‌افزاید که بیشتر کشته‌شدگان از استان‌های خوزستان و کرمانشاه هستند.

از سوی دیگر روز پنجشنبه وب سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران محصور جنبش سبز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که شمار کشته شدگان اعتراضات پس از افزایش قیمت بنزین در ایران دست کم ۳۶۶ نفر بوده است.

اردشیر امیر ارجمند، مشاور سابق میرحسین موسوی درباره آمار کشته شدگان که از سوی وب سایت کلمه منتشر شده، گفته است که این آمار موثق است. او افزوده است: «حکومت در هر چه پسرفت کرده در خشونت پیشرفت کرده و چون توان مدیریت کشور را ندارد و‌ می‌داند به فروپاشی‌ رسیده قدرتش را بر محور زور و خشونت متمرکز کرده است.»

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان شروع شد اما حاکمیت جمهوری اسلامی از روز شنبه اینترنت را در سراسر کشور قطع کرد تا مانع اطلاع رسانی درباره این اعتراضات و سرکوب گسترده پیامد آن شود.

با این حال آمارهایی که تاکنون درباره کشته شدگان، زخمی‌ها و دستگیرشدگان منتشر شده است هم از یک سو نشان دهنده وسعت این اعتراضات است و هم از سرکوب بی‌سابقه معترضان حکایت دارد.

از سوی دیگر موج دستگیری کسانی که در این اعتراضات شرکت داشته‌اند و همچنین دانشجویان و برخی فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران، در روزهای اخیر ادامه داشته است.

روز پنجشنبه مقامات امنیتی ایران از دستگیری دست کم ۵۰ نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات در چند شهر ایران خبر دادند. همچنین روز گذشته رها عسکری‌زاده فعال مدنی در هنگام خروج از کشور توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

بسیاری از خانواده‌ها اکنون برای آگاهی از وضعیت نزدیکانشان در وضعیت سرگردانی به سر می‌برند و فعالان حقوق بشر نگران رفتار حاکمیت با زندانیان و تحت فشار قرار دادن آنها برای اعترافات اجباری هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست شیرین عبادی از اروپا: سفرای خود را از ایران خارج کنید

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند