Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گروه طالبان افغانستان: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

 گروه طالبان افغانستان: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان: «موضع ما هنوز همان است. اگر مذاکرات صلح آغاز شود، از مرحله‌ای که متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود.»

آگهی

یک روز پس از سفر غیرمنتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به افغانستان، گروه طالبان اعلام کرد که آماده از سرگیری مذاکرات با واشنگتن است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه افراطی و اسلامگرای طالبان روز جمعه گفت که آنها برای شروع مجدد مذاکرات آمادگی دارند. مجاهد به رویترز گفته است: «موضع ما هنوز همان است. اگر مذاکرات صلح آغاز شود، از مرحله‌ای که متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود.»

سفر غافلگیرانه دونالد ترامپ همزمان با روز شکرگزاری، نخستین سفر ترامپ به افغانستان از زمان ریاست جمهوری محسوب می‌شود. او در این سفر گفته بود: «طالبان می‌خواهند توافق کنند و ما با آنها ملاقات می‌کنیم.»

دونالد ترامپ در دیدار و گفتگو با نیروهای آمریکا در افغانستان با اظهار این که «این گروه رادیکال»، یعنی طالبان با آتش‌بس موافق است، اضافه کرده بود که آنها قبلا نمی‌خواستند آتش‌بس را قبول کنند ولی اکنون می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود.

رهبران طالبان به رویترز گفته‌اند که این گروه از هفته گذشته ملاقات‌هایی با مقامات ارشد آمریکا برگزار کرده‌اند و به زودی مذاکرات رسمی صلح از سر گرفته می‌شود.

با این حال برخی رسانه‌ها از قول منبعی که نخواسته نامش فاش شود نوشته‌اند طالبان تا قبل از نهایی شدن توافق با نیروهای امنیتی افغان در گفتگوهای بین‌الافغانی، با آتش‌بس موافقت نخواهد کرد.

یک فرمانده ارشد طالبان نیز گفته است که امیدوار است ترامپ برای مذاکرات «جدی» باشد چرا که او انتخاب‌های چندانی پیش رو ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر مذاکرات صلح با طالبان را پس از آنکه این گروه شبه نظامی مسئولیت حمله‌ای به کابل را پذیرفت، لغو کرد. در حمله ماه سپتامبر ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی کشته شدند. ترامپ به دلیل به قتل رساندن این سرباز دستور لغو مذاکرات صلح را صادر کرد.

اکنون ۱۸ سال از حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان می‌گذرد و تاکنون دو هزار و ۴۰۰ نفر از نیروهای آمریکا و ده‌ها هزار نفر غیر نظامی افغان در جنگ داخلی در این کشور کشته شده‌اند. آمریکا اکنون حدود ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد و قصد دارد در پی صلح با طالبان از تعداد این نیروها در افغانستان بکاهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس دفتر سیاسی طالبان در تهران با ظریف دیدار کرد

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند