دستگیری دو نفر در لهستان به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به مسلمانان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دستگیری دو نفر در لهستان به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به مسلمانان
کپی رایت  Tim Adams

سرویس امنیتی لهستان روز چهارشنبه اعلام کرد که دو نفر را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به مسلمانان دستگیر کرده است.

این دو نفر قصد داشته‌اند با الهام از آندرس برویک، قاتل نروژی که طرفدار دیدگاههای نئونازی بود و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۷۷ نفر را کشت، همچنین برنتون تارانت، عامل تیراندازی در دو مسجد شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، به مسلمانان حمله کنند.

یکی از دو مظنون در شهر ورشو، پایتخت لهستان و دیگری در شهر شچچین در شمال‌شرق این کشور دستگیر شده است و هر دو دستگیری نیز یکشنبه گذشته روی داده است.

سرویس امنیتی لهستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این بازداشت‌ها نتیجۀ اطلاعاتی است که قبلا توسط آژانس امنیت داخلی دربارۀ یک گروه افراطی جمع آوری شده بود؛ گروهی که به دنبال هراس افکنی در میان مسلمانان مقیم لهستان بود.»

در ادامه بیانیۀ آمده است: «اطلاعات جمع آوری شده در جریان این تحقیقات نشان می‌دهد که این گروه برای انجام حملات تروریستی، از حملات افراط گرایانی از جمله آندرس برویک و برنتون تارانت الگوبرداری کرده‌اند... این گروه قصد داشته است با استفاده از سلاح گرم و مواد منفجره حملات خود را انجام دهد و در خلال جستجوی خانه‌ای در حومۀ شهر ورشو، ماموران آژانس امنیت داخلی علاوه بر اسلحه و مهمات، موادی را یافته‌اند که با آنها می‌توان مقدار قابل توجهی مواد منفجره ساخت.»

در چند سال گذشته گرایش‌های راست افراطی در لهستان که بزرگترین کشور پساکمونیستی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: