قیمت دلار به بالاترین سطح در ۳ ماه گذشته رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قیمت دلار به بالاترین سطح در ۳ ماه گذشته رسید
کپی رایت  عکس از رویترز

در حالی که بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه بهای عرضه ارز در سامانه رسمی صرافی‌ها را ثابت نگاه داشته بود، قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در ۳ ماه گذشته رسید.

با آغاز معاملات روز چهارشنبه بازار ارز ایران و تحت تاثیر کمبود عرضه ارز توسط بانک مرکزی، نرخ فروش دلار در بازار آزاد با شتاب بیشتری به روند صعودی روزهای اخیر خود ادامه داد.

با وجود تثبیت نرخ رسمی ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومانی، قیمت آزاد دلار روز چهارشنبه از ۱۱ هزار ۶۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان صعود کرد.

نرخ فروش دلار آزاد آخرین بار در هفته سوم مرداد ماه گذشته در نرخی بالاتر از ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان داد و ستد شده بود و از نیمه همان ماه به این سو پایین‌تر از ۱۲ هزار تومان رسیده بود.

شکاف ۳۵۰ تومانی میان نرخ رسمی و آزاد دلار به مبادلات روز چهارشنبه یورو نیز سرایت کرد، چنان که با وجود ثبت نرخ ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومانی یورو در بازار رسمی، هر یورو در بازار آزاد تهران تا ۱۳ هزار تومان معامله شد.

رشد همزمان قیمت جهانی طلا و بهای دلار در بازار ایران موجب شد که در جریان خرید و فروش‌های روز چهارشنبه بازار سکه و طلای تهران، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا به ۴ میلیون و ۴۰ هزارتومان افزایش یابد و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۱۰ هزار تومان مبادله شود.

قیمت هر اونس طلا در معاملات بازارجهانی با ۶ دلار و ۶۰ سنت افزایش به هزار و ۴۶۲ دلار رسید.

بیشتر بخوانید:بازار صعودی ارز در آبان ماه؛ دلار هر روز کاری ۲۸.۵ تومان گران شد