شهروندان اسپانیا برای چهارمین بار در چهار سال گذشته در انتخابات پارلمانی شرکت می‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
شهروندان اسپانیا برای چهارمین بار در چهار سال گذشته در انتخابات پارلمانی شرکت می‌کنند

شهروندان اسپانیا روز یکشنبه و برای چهارمین بار در چهار سال گذشته پای صندوق‌های رای می‌روند.

انتخابات پیشین این کشور که به نظر می‌رسد در بحرانی سیاسی کم‌سابقه به‌ سر می‌برد در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ برگزار شده بود. پس از آن انتخابات حزب سوسیالیست کارگران به رهبری پدرو سانچز نتوانست با ائتلاف با احزاب دیگر دولت تشکیل دهد. به این ترتیب دولت مجبور به برگزاری انتخابات مجدد شد.

بسیاری از ناظران معتقدند انتخابات روز یکشنبه مهم‌ترین رقابت سیاسی از زمان پایان دوره دیکتاتوری فرانکو است. چالش جدایی کاتالونیا که از پس از رفراندوم سال ۲۰۱۷ آغاز شد و افزایش محبوبیت راست‌های افراطی در حزب وکس (vox) (با تلفظ اسپانیایی بکس) دو مساله ساختاری جریان‌های سیاسی این کشور به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد اسپانیای امروز، بیش از هر زمان دیگری چند پاره شده و بسیاری از شهروندان این کشور از بی‌ثباتی سیاسی خسته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز احتمالا بدون کسب اکثریت در انتخابات یکشنبه پیشتاز خواهد بود. همزمان احتمال افزایش آرای احزاب راست و راست افراطی وجود دارد. این احتمال به‌ویژه در مناطق جنوبی که با مساله مهاجرت روبه‌رو است، جدی‌تر است.

سران احزابی که موفق به ورود به پارلمان شده‌اند، پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات برای تشکیل دولت ائتلافی با فلیپه ششم، پادشاه این کشور دیدار خواهند کرد.