Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حزب‌الله و فرانسه خواستار تشکیل فوری دولت جدید لبنان شدند

 حزب‌الله و فرانسه خواستار تشکیل فوری دولت جدید لبنان شدند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در واکنشی تازه به استعفای سعد حریری خواستار شکل گیری دولتی «سازنده» در کشورش شد که از وزرایی منتخب بر اساس «صلاحیت و شایستگی» تشکیل شده باشد.

آگهی

حزب الله، جنبش شیعی تحت حمایت ایران در لبنان روز پنجشنبه ضمن درخواست برای تشکیل هر چه سریعتر دولت جدید در این کشور اعلام کرد که استعفای سعد حریری سبب از دست رفتن زمان لازم برای اصلاحات مورد نیاز جهت خروج لبنان از بحران اقتصادی می شود.

از سوی دیگر فرانسه نیز که از حامیان اصلی سعد حریری به شمار می رود نیز در واکنش به استعفای نخست وزیر لبنان خواستار شکل گیری هرچه سریعتر دولتی جدید و توانمند برای اجرای فوری اصلاحات لازم در این کشور شد.

سعد حریری که در پی اعتراض های گسترده و بی سابقه مردمی در کشورش به شدت تحت فشار بود روز سه شنبه گذشته استعفای خود را تسلیم میشل عون، رئیس جمهوری لبنان کرد. جنبش اعتراضی در لبنان برآمده از خشم بزرگی است که مردم این کشور به دلیل عملکرد دستگاه حاکمه آنرا بروز داده و علنی کرده اند.

معترضان لبنانی معتفدند که بی کفایتی و ناتوانی مدیران و در راس آنها نخبگان سیاسی که سکان هدایت کشور را در دست دارند لبنان را به سوی فروپاشی اقتصادی سوق داده است.

حزب الله لبنان در بیانیه ای تلویزیونی اعلام کرد که استعفای حریری سبب تلف شدن زمان و از دست رفتن فرصت های موجود برای تدوین و اجرای اصلاحات مورد نیاز کشور شده است. جنبش حزب الله همچنین در همین راستا ایالات متحده آمریکا را به دخالت در امور داخلی لبنان و تلاش برای گسترش هرج و مرج متهم کرده است.

نمایندگان جنبش حزب الله در پارلمان لبنان نیز از بانک مرکزی این کشور خواسته اند که تدابیری فوری برای جلوگیری از روند کنونی انحطاط مالی و پولی در این کشور را در پیش گیرند.

دولت لبنان که حزب الله نیز در آن سهم دارد هفته گذشته پیش از استعفای سعد حریری فهرستی از برنامه های اصلاحی را برای پاسخگویی به خواست معترضان ارائه کرد که تاثیری در روند اعتراض ها نداشت و نتوانست خشم جمعیت معترض را خاموش کند.

اصلاحات پیشنهادی همچنین نتوانست کمک کنندگان خارجی را بنا به آنچه در جریان کنفرانس سال گذشته پاریس مقرر شده بود به عمل به وعده خود برای اهدای کمکی یازده میلیارد دلاری ترغیب کند.

بیشتر بخوانید:

درخواست میشل عون برای تشکیل دولتی مبتنی بر صلاحیت و شایستگی

از سوی دیگر میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در واکنشی تازه به استعفای سعد حریری خواستار شکل گیری دولتی «سازنده» در کشورش شد که از وزرایی منتخب بر اساس «صلاحیت و شایستگی» تشکیل شده باشد.

رئیس جمهوری لبنان که روز پنجشنبه در جریان یک نطق تلویزیونی سخن می گفت ضمن طرح این درخواست یادآور شد: «وزرا می‌بایست بر اساس صلاحیت و شایستگی و نه تعلقات سیاسی انتخاب شوند. این مسئله از آن جهت اهمیت مضاعف دارد که لبنان اکنون برهه ای حیاتی را به خصوص از نظر اقتصادی پشت سر می گذارد و نیاز به دولتی یکپارچه و هماهنگ دارد که بتواند نقشی سازنده ایفا کند.»

رئیس جمهوری لبنان در ادامه تاکید کرد که مصمم به پیگیری و ادامه مبارزه با فساد است و می خواهد به گونه ای عمل کند که دولت جدید کشورش توانایی پاسخگویی به خواست ها و نیازهای واقعی مردم را داشته باشد.

این در حالیست که به محض اتمام سخنان میشل عون جمعیت تظاهرکننده در مرکز پایتخت لبنان بار دیگر شعار «همه یعنی همه» را سر دادند، شعاری که جنبش اعتراضی پس ازاستعفای سعد حریری نیز بارها آنها را تکرار کرده بود تا بگوید که «کلیه رهبران دستگاه حاکمه بدون استثناء باید بروند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار ویدئوی جنجالی؛ نیروهای امنیتی لبنان با هواداران حزب‌الله و جنبش امل درگیر شدند

لبنان از «۷ کشور دوست» درخواست کمک مالی کرد

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند