Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادگاهی کردن نیروهای امنیتی سوریه در آلمان و طرح اتهام جنایت علیه بشریت دولت اسد

دادگاهی کردن نیروهای امنیتی سوریه در آلمان و طرح اتهام جنایت علیه بشریت دولت اسد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آغاز محاکمه دو تن از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم بشار اسد در آلمان، قربانیان و مخالفان رهبر سوریه را امیدوارکرده است تا شکایت جنایت علیه بشریت دولت اسد را مطرح کنند.

آگهی

آغاز محاکمه دو نیروی اطلاعاتی و امنیتی دولت سوریه در آلمان به اتهام جنایت علیه بشریت آغاز شد.

انور راسلان و ایاد غریب ماه فوریه گذشته در آلمان بازداشت شدند. همزمان یکی دیگراز همکاران این دو کارمند رژیم اسد، عبدالحمید در فرانسه بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت.

دادگاه فدرال آلمان با طرح اتهام جنایت علیه بشریت راه را برای شکایت سایر کسانی که خود را قربانی نقض حقوق بشر در سوریه می‌دانند باز خواهد کرد.

محمد خطیب، یکی از مخالفان زندانی پیشین در سوریه می گوید: «دادگاه فدرال آلمان با این کار امید تازه‌ای در قلب قربانیان بی عدالتی حکومت بشار اسد را روشن خواهد کرد.»

اولین جلسه دادگاهی این دو نیروی اطلاعاتی سوری اوائل سال آینده در شهر کوبلنسِ آلمان، گشایش می یابد.

انور راسلان، متهم اصلی این پرونده رئیس یکی از زندان‌های دمشق در سال ۲۰۱۱ بوده است. تا کنون ۴ هزار نفر ادعا کرده‌اند که در این زندان شکنجه شده و مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود نزدیک به ۶۰ نفر زیر شکنجه در این زندان در همان سال جان باخته‌اند.

به گفته دادگاه فدرال آلمان اغلب این زندانیان تنها به دلیل مخالفت با بشار اسد و در جریان تظاهرات مخالفان در خیابان های شهرهای مختلف سوریه در سال ۲۰۱۱ بازداشت شده بودند. انور راسلان در سال ۲۰۱۲ پس از برکناری از مقام خود سوریه را ترک و در سال ۲۰۱۴ از آلمان درخواست پناهندگی کرد.

ایاد غریب نیز متهم است که در سال ۲۰۱۱ دست کم ۳۰ نفر از مخالفان را در دوما شکنجه کرده است. او هم در سال ۲۰۱۳ سوریه را ترک کرد.

به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه دست کم ۶۰ هزارنفر از مخالفان طی شکنجه در زندان های رژیم سوریه در طول ۸ سال گذشته جان باخته اند. این سازمان هم چنین می گوید که از آغاز اعتراضات مخالفان در سوریه ۵۰۰ هزار معترض توسط نیروهای دولتی بازداشت شده اند.

جنگ داخلی در سوریه باعث مرگ بیش از ۳۶۰ هزار نفر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی فرانسه صلاحیت دادگستری این کشور برای رسیدگی به جرایم علیه بشریت نظامیان سوریه را رد کرد

سازمان ملل: وضعیت غوطه شرقی می تواند به «جنایت علیه بشریت» ختم شود

دومین جلسه رسیدگی به پرونده توطئه‌گران راست افراطی متهم به کودتا در آلمان برگزار شد