Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعضای اتحادیه اروپا با تمدید مهلت برکسیت تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ توافق کردند

اعضای اتحادیه اروپا با تمدید مهلت برکسیت تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ توافق کردند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد توسک از توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تمدید مهلت برکسیت تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ خبر داد

آگهی

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز دوشنبه از توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ خبر داد.

آقا توسک در یک پیام توییتری با انتشار این خبر نوشت: «۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا توافق کرده اند تا درخواست بریتانیا برای به تعویق افتادن برکسیت تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ را بپذیرند. انتظار می‌رود این تصمیم در یک بیانیه کتبی نهایی شود.»

ساعاتی پیش از انتشار این خبر، رسانه‌های بین‌المللی از قول مقام‌های عالی‌رتبه فرانسوی گزارش کرده بودند که اتحادیه اروپا با درخواست مهلت بریتانیا موافقت خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در حالی به درخواست بریتانیا پاسخ مثبت داد که کابینه محافظه‌کار بوریس جانسون تنها تا سه روز دیگر، یعنی ۳۱ اکتبر فرصت داشت تا جمع ۲۸ کشور را ترک کند. آقای جانسون از زمان به قدرت رسیدن بارها اعلام کرده بود که بریتانیا با یا بدون توافق، در پایان ماه اکتبر اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا حدود دو هفته پیش اعلام کردند برای توافق جدید برکسیت با یکدیگر کنار آمده اند. توافق قبلی که در زمان نخست وزیری ترزا می حاصل شده بود، سرانجام پس از ماه بحث و جدل در مجلس عوام، با رای منفی نمایندگان رد شد. رهبران احزاب چپ و راست مخالف دولت آقای جانسون توافق دوم را «بدتر» از توافق نخست ارزیابی می‌کنند و گفته‌اند که به آن رای منفی خواهند داد.

بیشتر بخوانید:

برکسیت؛ سناریوهای احتمالی پس از رد برنامه زمان‌بندی بوریس جانسون در مجلس نمایندگان

بریتانیا؛ بوریس جانسون خواستار برگزاری انتخابات زودرس در ۱۲ دسامبر شد

این دومین بار است که اتحادیه اروپا به بریتانیا برای ترک این نهاد منطقه‌ای فرصت می‌دهد. براساس توافق اولیه دو طرف که در سال ۲۰۱۶ و در پی رفراندوم برکسیت حاصل شد، بریتانیا تا پایان مارس ۲۰۱۹ فرصت داشت اتحادیه اروپا را ترک کند. در پی ناتوانی داخلی این کشور، اتحادیه اروپا پایان اکتبر ۲۰۱۹ را برای جدایی تعیین کرد.

تعیین ضرب‌الاجل دوباره برای برکسیت در حالی صورت می‌گیرد که بوریس جانسون برای تحت فشار گذاشتن مخالفان و به ویژه جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ابتکار برگزاری انتخابات زودهنگام را مطرح کرده است. پیروزی احتمالی محافظه‌کاران در چنین انتخاباتی به معنای موافقت اکثریت شهروند بریتانیایی با برنامه آن‌ها خواهد بود و دست مخالفان بوریس جانسون را برای ممانعت در راه اجرای توافق برکسیت خواهد بست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانسون به ترامپ: تعرفه‌های گمرکی ویسکی را لغو کن

بحران برکسیت؛ نایجل فاراژ حزب محافظه کار را تهدید کرد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند