آلبرتو فرناندز به‌عنوان رئیس جمهوری جدید آرژانتین برگزیده شد

آلبرتو فرناندز به‌عنوان رئیس جمهوری جدید آرژانتین برگزیده شد
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آرژانتین با ۴۴ میلیون جمعیت، ۵۷ میلیارد دلار به صندوق بین‌المللی پول بدهکار است.

آگهی

آلبرتو فرناندز، کاندیدای پرونیست از جناح چپ میانه با کسب بیش از ۴۸ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین به پیروزی رسید.

کمیسیون انتخابات آرژانتین پس از شمارش ۹۷ درصد آرا اعلام کرد آلبرتو فرناندز با ۴۸/۱ درصد پیشتاز است و پس از وی، مائوریسیو ماکری رئیس جمهوری لیبرال کنونی این کشور با ۴۰/۴ درصد، در جایگاه دوم قرار دارد. مطابق قانون اساسی و مقررات انتخاباتی آرژانتین، یک کاندیدا در صورت کسب ۴۵ درصد آرا در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، پیروز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت کشور آرژانتین، بیش از ۸۰ درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند.

آرژانتین همچون بسیار دیگری از کشورهای آمریکای جنوبی درگیر بحران جدی اقتصادی و مالی است. میزان محبوبیت مائوریسیو ماکری در سال گذشته و در پی سقوط بازارهای مالی و کاهش جدی قدرت خرید مردم، به شدت کاهش یافت و شکست وی در انتخابات قابل پیش‌بینی بود. این کشور با ۴۴ میلیون جمعیت، ۵۷ میلیارد دلار به صندوق بین‌المللی پول بدهکار است و نگرانی‌های زیادی درباره ناتوانی آن از بازپرداخت این بدهی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

آقای فرناندز ۶۰ ساله از جبهه «همه» (Todos) کریستینا کرشنر، رئیس جمهوری پیشین آرژانتین را به‌عنوان معاون خود معرفی کرده است؛ مقامی که در نظام ریاستی آرژانتین مانند ایالات متحده آمریکا اهمیت بالایی دارد.

ماجرای جنجالی بمب‌گذاری در مرکز یهودیان آرژانتین در بوینوس آیرس که به پرونده آمیا مشهور شده است، در زمان ریاست جمهوری کریستینا کرشنر، با خودکشی یکی از قضات رسیدگی کننده به آن، ابعاد تازه ای گرفت. در آن زمان خانم کرشنر به تلاش برای «پنهان کردن نقش ایران» در آن ماجرا متهم شد.

در فضای سیاسی آرژانتین هواداران خوان پرون، رهبر حزب عدالت‌گرایان (Partido Justicialista) و همسرش اوا پرون که سال‌ها قدرت را در این کشور در دست داشتند، به پرونیست معروف هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران بدهی آرژانتین؛ فرناندز به دنبال حامیان اروپایی می‌گردد

پلیس آرژانتین هویت عاملان قتل یک گردشگر بریتانیایی را شناسایی کرد

آلبرتو فرناندر در مقام رئیس جمهوری جدید آرژانین سوگند یاد کرد