Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دهمین روز اعتراضات لبنان؛ زنجیرۀ انسانی معترضان در سراسر کشور

دهمین روز اعتراضات لبنان؛ زنجیرۀ انسانی معترضان در سراسر کشور
Copyright REUTERS/Alkis Konstantinidis
Copyright REUTERS/Alkis Konstantinidis
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان در چهارچوب یک بسیج بی‌سابقه و برای نشان دادن مخالفت خود با هرگونه تفرقۀ قومی و مذهبی در این کشور، این زنجیرۀ انسانی را از شهر طرابلس تا صور به طول ۱۷۰ کیلومتر تشکیل دادند. آنها اعلام کردند که می‌خواهند با این کار، وحدت ملی را که طی ۱۰ روز گذشته میان معترضان بوجود آمده، تقویت کنند.

آگهی

ده‌ها هزار معترض لبنانی روز یکشنبه زنجیره‌ای انسانی را در سراسر این کشور تشکیل دادند که به گفتۀ سازمان دهندگان این برنامه، نماد وحدت ملی جدید میان تمام لبنانی‌ها است.

معترضان در چهارچوب یک بسیج بی‌سابقه و برای نشان دادن مخالفت خود با هرگونه تفرقۀ قومی و مذهبی در این کشور، این زنجیرۀ انسانی را از شهر طرابلس تا صور به طول ۱۷۰ کیلومتر تشکیل دادند و از مرکز اصلی اعتراضات یعنی شهر بیروت نیز گذشتند.

اعضای جنبش اعتراضی لبنان را که هیچ رهبر مشخصی ندارد، عمدتا نسل جوان زنان و مردان این کشور تشکیل می‌دهند. آنها اعلام کردند که می‌خواهند با تشکیل این زنجیرۀ انسانی، وحدت ملی را که طی ۱۰ روز گذشته میان معترضان بوجود آمده، تقویت کنند.

طی روزهای اخیر تنش میان نیروهای امنیتی و معترضان لبنانی که بسیاری از جاده‌های این کشور را مسدود کرده‌ و باعث تعطیلی مدارس و مراکز مالی و اداری شده‌اند، بطور قابل توجهی افزایش یافته است. از جمله جمعۀ گذشته درگیرینیروهای امنیتی با معترضان و آتش گشودن به روی آنها باعث شد که دست‌کم ۶ تن از معترضان زخمی شوند.

معترضان همچنان دولت را برای پاسخ به خواست اصلی خود که بازنگری کامل در سیستم سیاسی این کشور است، تحت فشار قرار داده‌اند.

دولت وعده انجام اصلاحات را داده است اما معترضانی که از ۱۷ اکتبر به خیابان‌ها آمده‌اند، برنامه‌های پیشنهادی دولت را راضی کننده نمی‌دانند. آنها خواستار برکناری کل طبقه حاکم هستند؛ طبقه‌ای که طی سه دهۀ گذشته تقریبا بدون تغییر باقی مانده است.

در لبنان امروز، بسیاری از سیاستمداران قدرتمند همان جنگ سالاران پیشین هستند که یکی از فرقه‌های مذهبی یا گروههای سیاسی این کشور را نمایندگی می‌کنند. معترضان این افراد را فاسد و بی‌کفایت می‌دانند که حتی ناتوان از اتخاذ تدبیری برای فروکش کردن این اعتراضات بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات به سهمیه‌بندی مشاغل در بنگلادش با ۱۳۹ کشته؛ دانشجویان دولت را وادار به عقب‌نشینی کردند

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد

سهمیه‌بندی مشاغل دولتی در بنگلادش؛ دانشجویان برغم ۱۸ کشته عقب نمی‌نشینند