تظاهرات از عراق تا شیلی؛ گوترش: رهبران جهان حرف ملت‌ها را بشنوند

تظاهرات از عراق تا شیلی؛ گوترش: رهبران جهان حرف ملت‌ها را بشنوند
Copyright  Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی

همزمان با بالا گرفتن دامنه تظاهرات اعتراضی در کشورهای مختلف جهان طی هفته‌های اخیر، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز جمعه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) از رهبران کشورها خواست به «مشکلات واقعی مردم گوش فرادهند».

همزمان با بالا گرفتن دامنه تظاهرات اعتراضی در کشورهای مختلف جهان طی هفته‌های اخیر، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز جمعه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) از رهبران کشورها خواست به «مشکلات واقعی مردم گوش فرا دهند».

آقای گوترش با اشاره به اعتراضات در کشورهای مختلف جهان از خاورمیانه تا آمریکای لاتین، گفت: «واضح است که کمبود اعتماد فزاینده‌ای میان میان مردم و ساختارهای سیاسی وجود دارد.»

در هفته‌های گذشته اعتراضات گسترده مردمی در شماری از کشورهای جهان نظیر عراق، لبنان و شیلی به وقوع پیوسته است. مردم در این مناطق عموما به وضعیت بد اقتصادی و عملکرد سیاسی دولت‌ها معترضند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: «دنیا با تاثیرات منفی جهانی سازی و فناوری‌های نو دست به گریبان است، اموری که نابرابری را در جوامع افزایش داده‌اند. مردم حتی در جاهایی که اعتراض نمی‌کنند هم در حال صدمه دیدن هستند و نیاز دارند که حرفشان شنیده شود.»

آقای گوترش در عین حال نگرانی عمیق خود را از کشیده شدن تظاهرات به خشونت و حادث شدن مرگ انسان‌ها ابراز داشت و گفت: «نیروهای امنیتی باید با حداکثر خویشتنداری عمل کنند و مطابق با قوانین بین‌المللی. هیچ عذری از هیچ طرفی برای خشونت پذیرفته نیست.»

آقای گوترش در پاسخ به سوالی درباره اعتراضات به وضعیت اقتصادی و فساد دولتی در عراق که با مرگ دستکم ۴۰ تن همراه بوده است، گفت: «سازمان ملل به طور پیوسته از مقامات عراقی و دیگر بازیگران عرصه اعتراضات دعوت کرده است که خویشتندار باشند و از خشونت بپرهیزند.»

دبیرکل سازمان ملل همچنین تنها چاره حل بحران در لبنان را «حل مشکل از طریق گفتگو» خواند.

تظاهرات ضددولتی در لبنان از روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) در اعتراض به وضعیت اقتصادی و وضع مالیات‌های جدید آغاز شده است.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط