هزار شهردار و مقام محلی کاتالونیای اسپانیا خواستار حق تعیین سرنوشت منطقه خود شدند

هزار شهردار و مقام محلی کاتالونیای اسپانیا خواستار حق تعیین سرنوشت منطقه خود شدند
Copyright  REUTERS/Jon Nazca
نگارش از یورونیوز

تجمع شهرداران ساعاتی قبل از آن برگزار شد که که هزاران تن از جدایی‌طلبان کاتالونیا، یک راهپیمایی بزرگ را در شهر بارسلون، مرکز این منطقه برگزار کنند.

نزدیک به یک‌هزار شهردار و اعضای شوراهای شهر منطقه کاتالونیای اسپانیا روز شنبه با تشکیل گردهمایی بزرگی از مادرید خواستند تا به این منطقه حق تعیین سرنوشت خود را بدهد.

شرکت کنندگان که ۸۱۴ تن از ۹۴۷ مقام محلی این منطقه محسوب می‌شدند، در دفتر مرکزی دولت منطقه‌ای کاتالونیا در شهر بارسلون جمع شدند تا به کیم تورا، رئیس دولت محلی کاتالونیا سندی حاوی درخواست‌های آزادی زندانیان سیاسی، حق مذاکره و حق داشتن تعیین سرنوشت را که به امضای همۀ آنها رسیده بود، تحویل دهند.

آقای تورا پیش از این بارها از مادرید خواسته بود تا امکان مذاکره با مقامات محلی کاتالونیا را فراهم و همه‌پرسی دومی را در این منطقه برگزار کند.

تجمع شهرداران ساعاتی قبل از آن برگزار شد که که هزاران نفر از جدایی‌طلبان کاتالونیا، راهپیمایی بزرگی را در شهر بارسلون، مرکز این منطقه برگزار کنند.

نزدیک به دو هفته از آغاز دور جدید اعتراضات در کاتالونیای اسپانیا می‌گذرد. اعتراضات پس از آن شروع شد که ۹ تن از سیاستمداران این منطقه به دلیل نقشی که در برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ میلادی داشتند از سوی دادگاه مادرید به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم شدند.

احزاب اصلی اسپانیا نیز تا کنون بارها اعلام کرده‌اند که با هر اقدامی در این کشور برای جدایی‌طلبی مخالفند. آنها در روزهای اخیر با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات عمومی در این کشور یعنی در ۱۰ نوامبر، موضع سختگیرانه‌تری در قبال تحولات کاتالونیا گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کاتالونیا