فیصل بن فرحان به عنوان وزیر خارجه عربستان منصوب شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فیصل بن فرحان به عنوان وزیر خارجه عربستان منصوب شد
Copyright  عکس از رویترز

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان شاهزاده فیصل بن فرحان را جانشین ابراهیم العساف در مقام وزیر خارجه این کشور کرد.

فیصل بن فرحان در حالی به عنوان وزیر خارجه جدید عربستان منصوب شده است که ریاض تلاش می کند با وجود گذشت بیش از یک سال از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی وجهه بین المللی خود را ترمیم کند.

از پیامدهای قتل جمال خاشقجی به عنوان جدی ترین بحران دیپلماتیک عربستان پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ یاد می شود.

ابراهیم العساف کمتر از یک سال پیش جانشین عادل جبیر در سمت وزیر خارجه عربستان شده بود. وی نیز همچون سلف خود به سمت وزیر مشاور منصوب شده است.

فیص بن فرحان از ماه فوریه سال جاری میلادی تاکنون سفیر عربستان در آلمان بود. وی مدتی نیز مشاور سیاسی سفارت عربستان در واشنگتن بود.

ابراهیم العساف که پیش از عهده دار سمت وزارت دارایی بود در سال ۲۰۱۷ در جریان بازداشت شماری از شاهزادگان و مقامات عربستان به اتهام «فساد مالی» دستگیر شده بود.

پادشاه عربستان در فرمان چهارشنبه شب خود علاوه بر وزیر خارجه، وزیر حمل و نقل را نیز تغییر داده است. در جریان یک تصادف جاده ای در عربستان که هفته گذشته روی داد ۳۵ زائر خارجی کشته شدند.

تغییر وزیر خارجه عربستان حدود یک ماه پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو صورت می گیرد. ریاض و واشنگتن از ایران به عنوان مسئول حملات روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) به تاسیسات نفتی آرامکو یاد می کنند. ایران هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده است.