بریتانیا؛ بوریس جانسون خواستار برگزاری انتخابات زودرس در ۱۲ دسامبر شد

بریتانیا؛ بوریس جانسون خواستار برگزاری انتخابات زودرس در ۱۲ دسامبر شد
Copyright UK Parliament/Jessica Taylor/Handout via REUTERS
Copyright UK Parliament/Jessica Taylor/Handout via REUTERS
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سومین تلاش بوریس جانسون برای متقاعد کردن پارلمان به برگزاری انتخابات سراسری است. پیش از این حزب کارگر اعلام کرده بود تنها زمانی از انتخابات عمومی حمایت می‌کند که خطر اینکه آقای جانسون بریتانیا را بدون هیچ توافقی از اتحادیه اروپا خارج کند، کاملا برطرف شود.

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور در تاریخ ۱۲ دسامبر، با هدف خروج از بن‌بست برکسیت شد.

نخست وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه در نامه‌ای خطاب به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و منتقد اصلی دولت نوشت که برای تصویب توافق‌نامۀ برکسیت، زمان بیشتری به پارلمان خواهد داد اما در مقابل، نمایندگان باید از انتخابات ماه دسامبر حمایت کنند.

آقای جانسون روز پنج‌شنبه در توضیح پیشنهاد خود در یک نامه رسمی به آقای کوربین نوشت: «این بدان معناست که اگر نمایندگان با پیشنهاد برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام موافقت کنند، ما خواهیم توانست برکسیت را تا پیش از برگزاری انتخابات در تاریخ ۱۲ دسامبر به سرانجام برسانیم. اما اگر پارلمان نخواهد از این فرصت استفاده کند و تا پیش از ۶ نوامبر این پیشنهاد را تصویب نکند، که البته می‌ترسم چنین شود، آن گاه موضوع باید در ترکیب پارلمانی جدید مطرح شود. به این ترتیب ما تا قبل از کریسمس، یک دولت و یک پارلمان جدید خواهیم داشت.»

این سومین تلاش بوریس جانسون برای متقاعد کردن پارلمان به برگزاری انتخابات سراسری است. پیش از این حزب کارگر اعلام کرده بود تنها زمانی از برگزاری انتخابات زودرس حمایت می‌کند که خطر برکسیت بدون توافق به دست بوریس جانسون کاملا برطرف شده باشد.

پیشنهاد جدید جانسون که تنها یک هفته پیش از تاریخ تعیین شده برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا مطرح می‌شود، نشان‌دهنده آن است که سرانجام او راضی به تاخیر در اجرای برکسیت شده است؛ آن‌هم در حالی که پیش‌تر اعلام کرده بود یا «می‌میرد» و یا اتحادیه اروپا را تحت هر شرایطی در ۳۱ اکتبر ترک می‌کند.

سیاست بوریس جانسون در موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از آن تغییر یافت که دو روز پیش از این، یعنی سه‌شنبه ۲۲ اکتبر پارلمان بریتانیا به کلیات طرح او برای توافق‌نامه برکسیت رای مثبت داد اما تنها دقایقی بعد، زمان‌بندی پیشنهادی او برای اجرای این توافق‌نامه را رد کرد.

آقای جانسون که برای برگزاری این انتخابات باید بتواند رای موافق دوسوم نمایندگان پارلمان را به دست بیاورد، در نامه خود خطاب به جرمی کوربین نوشت: «نمایندگان این پارلمان که از اتخاذ هر تصمیمی خودداری کرده‌اند، اکنون نباید مانع از آن شوند که رای دهندگان، آنها را با نمایندگان جدیدی جایگزین کنند که می‌توانند تصمیم بگیرند.»

آقای جانسون در ادامه هشدار می‌دهد: «کشیده شدن این بن‌بست به سال ۲۰۲۰ میلادی می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای کسب و کارها همچنین مشاغل به همراه داشته باشد و در داخل بریتانیا اعتماد به نهادهای دموکراتیک را به خطر می‌اندازد».
او تاکید کرده است: «پارلمان نمی‌تواند همچنان کشور را به گروگان بگیرد.»

پس از گذشت سه سال از همه‌پرسی برکسیت که در آن ۵۲ درصد شهروندان بریتانیایی موافقت خود را با خروج این کشور از اتحادیه اروپا اعلام کردند، آینده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان در ابهام است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر بریتانیا جرمی کوربین را به استالین تشبیه کرد

مجلس عوام بریتانیا با طرح بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات مخالفت کرد

سایۀ برکسیت بر حزب کارگر بریتانیا؛ اختلافات داخلی پست معاونت را به خطر انداخت