Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جزئیات «برنامه سپاه» علیه مجاهدین خلق از زبان رئیس پلیس آلبانی

جزئیات «برنامه سپاه» علیه مجاهدین خلق از زبان رئیس پلیس آلبانی
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مقام‌های آلبانی این افراد را شناسایی کرده‌اند و به لطف اطلاعاتی که از سوی خبرچین‌ها داخل سازمان‌های جنایی کسب شد مانع از این برنامه [حمله] در ماه مارس ۲۰۱۸ [نوروز ۱۳۹۷] شدند.»

آگهی

آردی ولیو، رئیس پلیس آلبانی روز چهارشنبه گفت که مقامات امنیتی این کشور تعدادی از حملاتی را که عوامل ایرانی سال گذشته علیه گروه مجاهدین خلق برنامه‌ریزی کرده بودند، خنثی کرده است.

این افسر ارشد پلیس آلبانی روز چهارشنبه، اول آبان در یک نشست خبری گفت: «یک هسته فعال تروریستی از بخش عملیات خارجی سپاه قدس ایران از سوی موسسه‌های امنیتی آلبانی شناسایی شده است.»

ولیو افزود: «مقام‌های آلبانی این افراد را شناسایی کرده‌اند و به لطف اطلاعاتی که از سوی خبرچین‌ها داخل سازمان‌های جنایی کسب شد مانع از این برنامه [حمله] در ماه مارس ۲۰۱۸ [نوروز ۱۳۹۷] شدند.»

حدود ۳ هزار عضو سازمان مجاهدین خلق از سال ۲۰۱۴ پس از اینکه اردوگاه‌های آن‌ها در عراق بسته شد، در آلبانی و نزدیک بندر دورس مستقر شده‌اند.

یک مقام آگاه به رویترز گفت که پلیس هم اکنون این موضوع را علنی کرده است چرا که برای جمع آوری شواهد یکسال طول کشید و آن‌ها سعی می‌کردند مظنونان اصلی را که در اتریش و ترکیه هستند بازداشت کنند.

دو نفر نیز در ماه مارس ۲۰۱۸ در این زمینه بازداشت شدند اما به‌دلیل فقدان مدارک آزاد شدند.

عکس متهمان این شبکه که توسط پلیس آلبانی منتشر شده است

رئیس پلیس آلبانی در توضیح فعالیت این شبکه با انتشار عکس متهمان در جمع خبرنگاران افزود که این «شبکه تروریستی» توسط یکی از نیروهای سپاه قدس معروف به «پیمان» از ایران مدیریت می‌شد. طبق این گزارش «پیمان»، از راه دور علاوه بر آلبانی در کشورهای دیگر اروپای مرکزی و غربی نیز عملیات‌های دیگری را هدایت کرده است.

پلیس آلبانی همچنین به معرفی فرد دیگری با نام علیرضا نقاش زاده در گزارش خود پرداخته است که او را عضو دیگر سپاه نامیده که پیش از این عضو سازمان مجاهدین خلق بوده است. این فرد طبق گزارش رئیس پلیس آلبانی دارای گذرنامه اتریشی است و توسط پیمان برای کسب اطلاعات چندین بار به آلبانی فرستاده شده بود.

در این گزارش از یک نیروی اطلاعاتی دیگر با نام عبدالخالق ملک زاده نام برده می‌شود که نام مستعارش فرهاد [فرهات] است و در ترکیه زندگی می‌کند. این فرد اداره شبکه ایجاد شده را برعهده داشت.

طبق گزارش پلیس آلبانی، ملک زاده به دستور پیمان در دو سال گذشته با فرد دیگری با نام عبدالسلام تورگرت ارتباط داشت و چندین طرح تروریستی را برنامه ریزی کرده‌اند. تورگرت طبق این گزارش چهره‌ای شناخته شده در جرایم سازمان یافته در ترکیه است و پیوندهایی نیز در آلبانی دارد. او بارها به اتهام قاچاق مواد مخدر در آذربایجان، ترکیه و آلبانی زندانی شده است.

طبق گزارش آقای آردی ولیو، نیروهای عملیاتی مستقر در بالکان که از تورگوت یا یک قاچاقچی دیگر در ترکیه فرمان می‌گرفتند از سال ۲۰۱۸ به آلبانی رفتند تا طرح حملات علیه مجاهدین خلق را اجرایی کنند که مقام‌های آلبانی آن‌ها را توسط خبرچین‌های خود شناسایی کردند.

ماه دسامبر سال گذشته میلادی، آلبانی سفیر ایران را به همراه یک دیپلماتیک دیگر به دلیل آنچه «آسیب رساندن به امنیت ملی خود» عنوان کردند، از این کشور اخراج کرد.

دولت فرانسه نیز در اکتبر سال ۲۰۱۸ گفت که هیچ شکی ندارد که وزارت اطلاعات ایران پشت توطئه ژوئن همان سال برای حمله به گردهمایی سالانه مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس قرار دارد. در پی این موضوع مقام‌های فرانسوی اعلام کردند که دارایی‌ها دو فرد و سرویس‌های اطلاعاتی ایران را در ارتباط با حمله خنثی شده ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ توقیف کرده‌اند.

ایران دست داشتن در این برنامه ریزی برای حمله را بارها رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توضیحات پلیس پاریس به یورونیوز فارسی: خطر تروریستی مانع از اعطای مجوز به تجمع مجاهدین خلق شد

ایران در اعتراض به گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس سفیر فرانسه را احضار کرد

گردهمایی سازمان مجاهدین خلق و واکنش وزارت خارجه ایران