ادامه اعتراض به گرانی در شیلی؛ ۱۵ تن کشته و ۲۶۰۰ نفر بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ادامه اعتراض به گرانی در شیلی؛ ۱۵ تن کشته و ۲۶۰۰ نفر بازداشت شدند
کپی رایت  عکس از رویترز

در جریان پنجمین روز اعتراض‌ها در پایتخت شیلی که به بهانه افزایش قیمت بلیت مترو آغاز شد، معترضان ضمن مختل کردن سیستم حمل و نقل عمومی در مرکز شهر سانتیاگو به درگیری با پلیس ادامه دادند.

هزارن شیلیایی با تجمع در مرکز پایتخت این کشور اعتراض‌ خود را نسبت به آن چه «بی عدالتی» و «هزینه بالای زندگی» عنوان شد، ابراز کردند که در جریان آن شمار کشته شدگان این اعتراض‌ها به ۱۵ تن رسید و تعداد بازداشت شدگان توسط پلیس از ۲ هزار و ۶۰۰ نفر فراتر رفت.

همزمان با ادامه اعتراض‌ها در روز سه‌شنبه سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی که دارای گرایش سیاسی راست میانه است، خواستار دیدار با سران معترضان با هدف تنظیم «قرارداد اجتماعی جدید» شد.

با این حال متعرضان معتقدند که دولت تاکنون هیچ اقدامی جدی در جهت تامین خواسته‌های آنها انجام نداده است.

عکس از رویترز

دولت از زمان وقوع شورش‌ها در روز جمعه گذشته تا کنون در ده شهر شیلی وضعیت اضطراری برقرار کرده است. با این وجود اعتراض‌ها به ویژه در پایتخت ادامه دارد و معترضان با پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا به سمت پلیس همچنان به تخریب اموال عمومی و ایستگاه‌های مترو ادامه می‌دهند.

اعتراض‌های اخیر در شیلی در پی افزایش کرایه حمل و نقل عمومی کلید خورد ولی با بروز نارضایتی شدید مردم از نابرابری شدید اقتصادی در این کشور و نیز کارآمدی پایین سیستم‌های پرهزینه بهداشت، آموزش و بازنشستگی ابعادی گسترده و خشونت‌آمیز به خود گرفت.

بیشتر بخوانید:رئیس جمهوری شیلی در سومین شب ناآرامی‌ها: کشور ما درگیر جنگ است