Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قانونی شدن سقط جنین در ایرلند شمالی؛ حقوق نابرابر زنان در کشورهای مختلف

قانونی شدن سقط جنین در ایرلند شمالی؛ حقوق نابرابر زنان در کشورهای مختلف
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سقط جنین در حالی از روز سه شنبه در ایرلند شمالی قانونی می شود که زنان همچنان در بسیاری از کشورهای جهان برای تصمیم گیری در مورد بدن خود و بارداری شان با چالش های قانونی روبرو هستند.

آگهی

سقط جنین در کل بریتانیا از جمله ایرلند شمالی از روز سه شنبه قانونی می شود. با این حال سقط جنین در ایرلند شمالی تنها در صورتی امکانپذیر است که بارداری جان مادر را به خطر انداخته باشد.

کشور کوچک السالوادور در منطقه آمریکای مرکزی یکی از سختگیرانه ترین قوانین مربوط به سقط جنین در جهان را دارد. اخیرا دو زن که در این کشور به جرم سقط جنین غیرعمدی به ۳۰ سال حبس محکوم شدند پس از ۱۰ سال زندان آزاد شدند.

مالت تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که سقط جنین در آن به طور کلی ممنوع است. مذهب کاتولیک آئین رسمی این کشور محسوب می شود. سقط جنین در مالت می تواند به ۱۸ ماه تا سه سال زندان منجر شود.

سقط جنین در کشورهای آندورا و سان مارینو غیرقانونی است. این دو کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا نیستند. واتیکان نیز وضعیتی مشابه این دو کشور دارد.

سقط جنین در شماری دیگر از کشورهای جهان نیز غیرقانونی است. از جمله این کشورها می توان به کنگو، مصر، گابن، گینه بیسائو، ماداگاسکار، موریتانی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سنگال، هندوراس، نیکاراگوئه، سورینام، هائیتی، جمهوری دومینیکن، فیلیپین، لائوس و پالائو اشاره کرد.

از سوی دیگر در بسیاری از کشورها سقط جنین تنها در شرایطی بسیار سختگیرانه مجاز شمرده می شود. در گروهی از کشورها سقط جنین تنها در صورتی قانونی است که جان مادر در خطر باشد. از جمله کشورهایی که در این دسته قرار می گیرند می توان به ساحل عاج، لیبی، اوگاندا، سودان جنوبی، عراق، لبنان، سوریه، افغانستان، یمن، بنگلادش، میانمار، سریلانکا، گواتمالا، پاراگوئه و ونزوئلا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

برزیل نیز قوانینی سختگیرانه در زمینه سقط جنین وضع کرده است. در این کشور سقط جنین تنها در صورت تجاوز جنسی، تهدید جان مادر و یا شکل گیری ناقص جنین مجاز است. دیوان عالی برزیل در ماه اوت سال ۲۰۱۸ برگزاری جلساتی عمومی در زمینه احتمال قانونی شدن سقط جنین تا هفته دوازدهم بارداری آغاز کرد.

شیلی در سال ۲۰۱۷ به نزدیک به ۳۰ سال ممنوعیت سقط جنین پایان داد. سقط جنین در این کشور اکنون در صورت تهدید جان مادر، تجاوز جنسی و عدم امکان حیات برای جنین مجاز است.

قوانین آرژانتین هم اکنون تنها در صورت تجاوز جنسی و تهدید جان مادر اجازه سقط جنین می دهد. نمایندگان مجلس آرژانتین در سال ۲۰۱۸ قانونی را تصویب کردند که براساس آن سقط جنین جنبه قانونی پیدا می کرد. با این حال این مصوبه از سوی مجلس سنا رد شد.

عالی ترین مرجع قضایی کره جنوبی در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ به لغو ممنوعیت سقط جنین رای داد. ممنوعیت سقط جنین در این کشور بر خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد. سقط جنین در کره جنوبی هم اکنون تنها در صورت تجاوز جنسی، زنای با محارم و تهدید سلامت مادر مجاز شمرده می شود.

آزادترین قوانین مربوط به سقط جنین هم اکنون در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی اجرا می شود. با این حال نباید فراموش کرد ایرلند اخیرا در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ به سقط جنین جنبه قانونی بخشیده است. ایرلندی ها در جریان یک همه پرسی به لغو ممنوعیت سقط جنین که در قانون اساسی این کشور درج شده بود رای دادند.

در لهستان سقط جنین تنها در صورت تجاوز جنسی، زنای با محارم، تهدید جان مادر و شکل گیری ناقص جنین مجاز شمرده می شود. محافظه کاران لهستان در ابتدای سال ۲۰۱۸ تلاش کردند که قوانین سختگیرانه تری در زمینه سقط جنین وضع کنند. امری که با اعتراضات گسترده در این کشور روبرو شد.

در آمریکا سقط جنین از سال ۱۹۷۳ جنبه قانونی پیدا کرده است. با این حال سقط جنین همچنان یکی از موضوعات اصلی بحث در عرصه سیاسی آمریکا است. بحث میان هواداران سقط جنین (Pro-choice) با مخالفان سقط جنین (Pro-life) همچنان در این کشور ادامه دارد و شکاف عمیقی را در عرصه سیاسی این کشور رقم زده است. از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تصویب قوانین سختگیرانه در زمینه سقط جنین در ایالت های مختلف افزایش پیدا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنجاه و یک درصد از مردم آمریکا موافق تقویت جایگاه دین در جامعه هستند

یک زن ملی‌گرای کاتولیک برای اولین بار هدایت دولت پروتستان در ایرلند شمالی را بر عهده گرفت

تصویب قانون عفو نظامیان بریتانیایی؛ ایرلند شمالی لندن را به دادگاه حقوق بشر اروپا می‌کشاند