ایران: مدار ثانویه راکتور اراک تا دو هفته دیگر راه اندازی می‌شود

ایران: مدار ثانویه راکتور اراک تا دو هفته دیگر راه اندازی می‌شود
نگارش از یورونیوز فارسی

دستیار ویژه رییس سازمان اتمی ایران اعلام کرد که در دو هفته آینده مدار ثانویه راکتور در حال بازطراحی اراک راه‌اندازی می‌شود.

علی اصغر زارعان، دستیار ویژه رییس سازمان اتمی ایران اعلام کرد که در دو هفته آینده مدار ثانویه راکتور در حال بازطراحی اراک راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای زارعان امروز یکشنبه ۲۰ اکتبر افزود: «این مدار ثانویه ۵۰ درصد راکتور اراک است.»

وی افزود: «تا سال آینده نیز تست‌های سرد انجام می‌گیرد و ما شاهد راه‌اندازی کامل رآکتور اراک تا سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.»

آقای زارعان تصریح کرد: «در مذاکرات تلاش شد تا کاربری رآکتور اراک را تغییر دهند لذا در کنار این رآکتور آب سنگین فعالیت می‌کند و سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌کنیم که به بعضی از کشورها صادر می‌شود و تا ظرفیت ۲۵ تن هم بر حسب نیاز می‌توانیم آب سنگین تولید کنیم.»

توافق هسته‌ای وین در سال ۲۰۱۵، ایران را در ازای لغو تحریم‌های بین المللی به محدود کردن برنامه هسته‌ای ملزم کرد اما این پیمان بین المللی پس از روز هشتم مه ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) یعنی زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام در آستانه فروپاشی فرار گرفت.

تهران بارها به طرف‌های اروپایی به دلیل عمل نکردن به تعهدات خود در چارچوب برجام انتقاد کرده و تا کنون سه گام عملی برای خروج تدریجی از این توافقنامه بین المللی را به اجرا گذاشته و تهدید کرده است که گام چهارم نیز در در دستور کار قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

برنامه هسته‌ای ایران