ثبات یورو به لطف تضعیف دلار؛ قیمت سکه و طلا کاهش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ثبات یورو به لطف تضعیف دلار؛ قیمت سکه و طلا کاهش یافت
کپی رایت  عکس از رویترز

در حالی که روند نزولی قیمت دلار در بازار آزاد تهران ادامه دارد، یورو به لطف تقویت در بازارهای جهانی همچنان در نرخ ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان مقاومت می‌کند.

بانک مرکزی ایران در جریان معاملات روز یکشنبه نرخ عرضه هر دلار آمریکا را در شبکه رسمی صرافی همچون دو روز کاری قبل ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد.

همزمان بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران به روند نزولی کم‌ شتاب خود به سمت ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومان ادامه داد.

با این وجود نرخ فروش هر یورو همچون روز پنج‌شنبه گذشته ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان باقی ماند. این در حالی است که اوایل هفته کاری گذشته هر یورو در بازار آزاد تهران ۱۲ هزار و۶۵۰ تومان مبادله می‌شد.

نزدیک به یک هفته پیش هر یورو در مقابل ۱.۱۰۲۴‌ دلار مبادله می‌شد ولی این نرخ در پایان معاملات روز جمعه بازارهای جهانی ۱.۱۱۷۷ رسید که نشان از تقویت ۱.۳۸ درصدی یورو در برابر دلار آمریکا دارد.

در چنین شرایطی بانک مرکزی ایران، نرخ رسمی عرضه یورو را همچنان در ۱۲ هزار و۶۰۰ تومان ثبیت کرده، در حالی که مطابق نرخ برابری جهانی و بر پایه نرخ ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی دلار، بهای جهانی یورو معادل ۱۲ هزار و ۷۴۲ تومان خواهد بود.

در پی ادامه روند آرام قیمت جهانی طلا و نیز بهای دلار در بازار ایران، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در معاملات روز یکشنبه بازار سکه و طلای تهران به ۳ میلیون و ۹۷۰ هزارتومان کاهش یافت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰۴ هزار تومان معامله شد.

قیمت جهانی اونس طلا پیش از پایان داد و ستدهای هفته کاری گذشته با ۱ دلار و ۹۰ سنت دیگر کاهش به هزار و ۴۸۹ دلار و ۶۰ سنت رسیده بود.

بیشتر بخوانید:مقاومت ۱۰ روزه دلار در بازار آزاد؛ ذخایر یورویی بانک‌های ایران پایین است؟