معترضان در شیلی با وجود اعلام وضعیت اضطراری بار دیگر به خیابان‌ها آمدند

معترضان در شیلی با وجود اعلام وضعیت اضطراری بار دیگر به خیابان‌ها آمدند
Copyright  رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی

معترضان در شیلی روز شنبه علیرغم اعلام وضعیت اضطراری از سوی دولت در شهر سانتیاگو، با پلیس درگیر شدند.

معترضان در شیلی روز شنبه علیرغم اعلام وضعیت اضطراری از سوی دولت در شهر سانتیاگو، با پلیس درگیر شدند.

هزاران شیلیایی اعتراض‌های خود را در روز شنبه با کوباندن روی قابلمه‌ها و ماهی ‌تابه‌های خود شروع کردند تا به این روش خشمشان را نسبت به مشکلات اجتماعی و اقتصادی نشان دهند. اما این نوع اعتراض درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس ضد شورش و همچنین سربازان در نقاط مختلف سانتیاگو پایتخت شیلی را ایجاد کرد.

سربازان برای نخستین بار پس از پایان دیکتاتوری نظامی ژنرال آگوستو پینوشه در سال ۱۹۹۰، در خیابان‌های پایتخت شلی گشت می‌زنند و حضور پررنگ دارند.

حضور نظامی بخشی از وضعیت اضطراری است که توسط سباستین پینه‌‌را، رئیس جمهوری شیلی در پاسخ به اعتراض‌های دانشجویی به دلیل افزایش کرایه‌های مترو اعلام شد و شهر را فلج کرده است.

معترضان چندین ایستگاه مترو را آتش زدند و ده‌ها ایستگاه دیگر نیز آسیب دیدند. طبق گزارش مقام‌های شیلی، ۱۵۶ نیروی پلیس و ۱۱ شهروند در این درگیری‌ها زخمی شدند و تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

درگیری‌های شدید در سانتیاگو؛ رئیس جمهوری شیلی وضعیت اضطراری اعلام کرد

خیابان‌های سانتیاگو صبح شنبه آرام‌تر بود و سربازان سربازان مشغول گشت زنی در خیابان‌های پایتخت بودند.

خاویر ایتوریگا دلکامپو، ژنرال منصوب شده از سوی رئیس جمهور در یک نشست خبری در کاخ ریاست جمهوری در سانتیاگو در ساعت‌های اولیه روز شنبه گفت: «سربازان کار گشت زنی را در مناطقی که بیشترین درگیری‌ها گزارش شده است متمرکز کرده‌اند اما در حال حاضر حکومت نظامی اعمال نمی‌شود.» تمام رویدادهای ورزشی و فرهنگی آخر هفته نیز لغو شدند و شبکه مترو نیز فعالیت نمی‌کند. 

 اما اعتراض‌های جدید از ظهر شنبه آغاز شد و پلیس برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.

دولت بهای بلیت مترو را از ۸۰۰ به ۸۳۰ پزو (معادل ۱.۰۴ یورو) افزایش داده است. این دومین افزایش بهای بلیت در سال جاری میلادی محسوب می‌شود، پیش از این در ماه ژانویه نیز بلیت ‌های مترو ۲۰ پزو گرانتر شده بود.

درگیری‌ها که از روز پنج‌شنبه آغاز شده است، جمعه شب به طور کم سابقه‌ای شدت یافت و به گفتۀ شاهدان یکی از طولانی‌ترین نبردهای خیابانی را در پایتخت شیلی رقم زد.

رویترز
اعتراض زنی در شیلی به یکی از نیروهای امنیتی حاضر در شهر سانتیاگورویترز
خبرگزاری فرانسه
به آتش کشیدن اتوبوس های شهری توسط معترضانخبرگزاری فرانسه
رویترز
اعتراض با قابلمه در شیلیرویترز
رویترز
پرتاب گاز اشک آور از سوی پلیس به سمت معترضانرویترز

مطالب مرتبط