تظاهرات در لبنان؛ اعتراض به وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ

تظاهرات در لبنان؛ اعتراض به وضع مالیات بر مکالمات واتس‌اپ
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعد حریری، نخست وزیر لبنان جلسه روز جمعه کابینه این کشور را به دلیل اعتراضات لغو کرده و قرار است در ساعات آینده درباره این بحران اقتصادی و اعتراضات اخیر سخنرانی کند.

آگهی

معترضان لبنانی روز جمعه و در دومین روز اعتراضات سراسری، جاده‌ها را مسدود کردند و با آتش‌زدن لاستیک های خودرو در بیروت پایتخت، راهپیمایی کردند.

معترضان روز پنجشنبه موفق شدند دولت را در ارتباط با وضع مالیات جدید بر مکالمات واتس‌اپ وادار به عقب‌نشینی کنند.

درگیری در خیابان‌های بیروت باعث تخریب مغازها و بیلبوردهای تبلیغاتی شده است. در پی این اعتراضات دولت مدارس را روز جمعه تعطیل اعلام کرد.

یک معترض می گوید: «ما یک ملت واحد علیه دولت هستیم. ما خواستار سقوط دولت هستیم.»

معترضان در برخی از مناطق لبنان با شعار «انقلاب، انقلاب» در این اعتراضات شرکت کردند. روزنامه الخبار این اعتراضات را «انقلاب واتس‌آپی» توصیف کرده که دولت سعد حریری نخست وزیری لبنان را به لرزه انداخته است.

بر اساس تازه‌ترین خبرها، سعد حریری، نخست وزیر لبنان جلسه روز جمعه کابینه این کشور را به دلیل اعتراضات لغو کرده است. گفته شده است که نخست وزیر در ساعات آینده درباره این بحران اقتصادی و اعتراضات اخیر سخنرانی خواهد کرد.

ماجرای این اعتراضات از آنجا آغاز شد که دولت روز پنچشنبه اعلام کرد که قصد دارد مبلغ ۲۰ سنت در روز برای تماس‌های صوتی که از پروتکل VoIP استفاده می کنند اعمال کند. این پروتکلی است که در اپلیکیشن‌هایی همچون واتس‌اپ که در لبنان بسیار محبوب است، استفاده می شود.

با این حال با گسترش اعتراضات، وزیر ارتباطات لبنان پنجشنبه شب اعلام کرد که این مالیات برای واتس‌اپ لغو شده است.

لبنان که هنوز از زخم‌های جنگ داخلی بین سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ رنج می برد یکی از بالاترین نرخ‌های بدهی در جهان را دارد و رشد اقتصادی آن تحت تاثیر منازعات منطقه‌ای و بی ثباتی کاهش یافته است.

نرخ بیکاری در میان افراد زیر ۳۵ سال اکنون در حدود ۳۷ درصد است و دولت با مشکلات فراوانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوانان هوادار حزب الله و جنبش امل با پلیس لبنان درگیر شدند

تلاش نیروهای امنیتی لبنان برای بازگشایی جاده‌ها در ششمین روز اعتراضات

تصاویری از بیروت؛ تجمع معترضان لبنانی مقابل بانک‌ها در واکنش به بحران نقدینگی