مردان مسلح پسر ال چاپو قاچاقچی مشهور را فراری دادند

مردان مسلح پسر ال چاپو قاچاقچی مشهور را فراری دادند
Copyright  Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی

یک گروه از مردان مسلح روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر در مکزیک با درگیری شدید با پلیس مانع از دستگیری اویدیو گوزمان، پسر ال چاپو قاچاقچی سرشناس مواد مخدر شدند.

یک گروه از مردان مسلح روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر با درگیری شدید با پلیس مکزیک مانع از دستگیری اویدیو گوزمان، پسر ال چاپو قاچاقچی سرشناس مواد مخدر شدند.

آلفونسو دورازو، وزیر امنیت مکزیک، گفته است در این حادثه که در شهر کولیاچان در شمال غربی مکزیکوسیتی اتفاق افتاد نخست خودروی پلیس به هنگام گشت زنی ۴ مرد از جمله اویدیو گوزمان را که به اتهام قاچاق مواد مخدر تحت تعقیب است در خانه‌ای یافت و آنان را دستگیر کرد.

با این حال بلافاصله پس از بازداشت پسر ال چاپو در محل، یک دسته مهاجم ماموران حاضر را زیر رگبار گلوله گرفتند. همزمان شماری از مردان مسلح که گمان می‌رود وابسته به کارتل قاچاق مواد مخدر باشند در سطح شهر به سربازان و ماموران پلیس حمله کردند و خودروها و پمپ گاز را به آتش کشیدند. در نتیجه این امر پلیس پسر ال چاپو را آزاد کرد و از منطقه عقب نشست.

وزیر امنیت مکزیک گفت: «تصمیم گرفتیم تا بدون گوزمان از خانه عقب نشینی کنیم تا از بروز خشونت بیشتر در منطقه جلوگیری کنیم و جان پرسنل‌مان را محافظت کنیم و همچنین آرامش به شهر برگردد.»

Reuters
مردان مسلح وابسته به کارتل قاچاق مواد مخدر در سطح شهر پس از دستگیری پسر ال چاپوReuters

اویدو گوزمان، ۲۸ ساله خود یکی از چهرهای بلندپایه قاچاقچی در مکزیک است. پیشتر مقامات آمریکایی او را به اتهام توزیع کوکائین، ماری جوانا و قرص‌های روان‌گردان در بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ تحت تعقیب اعلام کرده بودند.

مطابق گزارش‌ها، درگیری میان پلیس و افراد مسلح تا پاسی از شب ادامه داشته است. پلیس با اعلام اینکه دستکم ۲۱ نفر در جریان خشونت‌ها کشته و زخمی شده‌اند، به ساکنان شهر هشدار داده است در خانه‌های خود بمانند. در پی این حادثه اندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک، گفته است کابینه برای بحث دراین مورد جلسه امنیتی تشکیل خواهد داد.

واکنش شدید به دستگیری گوزمان در تاریخ جنگ دولت مکزیک با کارتل‌های قاچاقچیان کمتر دیده شده است؛ حتی در زمانی که پدر او ال چاپو دستگیر شد.

خوآکین گوزمان معروف به اِل چاپو (در اسپانیایی به معنای کوتوله) رهبر یک کارتل بزرگ مواد مخدر موسوم به «سینالوآ» در مکزیک بود که قدرتمندترین گروه‌ جرایم سازمان‌یافته در این کشور به شمار می‌آید. وی در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی توسط پلیس مکزیک دستگیر و بنا به درخواست آمریکا به این کشور تحویل داده شد.

وی سرانجام در آمریکا محاکمه و توسط دادگاهی در نیویورک در ۱۰ مورد اتهامی از جمله توزیع هروئین و کوکائین در آمریکا، پولشویی و اداره کسب و کار تبهکارانه، مجرم شناخته شد و اکنون دوران حبس خود را در این کشور می‌گذراند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط