Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«مرد ویترویوسی» با رای دادگاه ایتالیا به موزه لوور فرانسه می‌رود

"Vitruvian Man" in Venice's Accademia Gallery
"Vitruvian Man" in Venice's Accademia Gallery Copyright عکس آرشیوی از Gabriel BOUYS / AFP
Copyright عکس آرشیوی از Gabriel BOUYS / AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک دادگاه در ایتالیا روز چهارشنبه، پیشنهاد جلوگیری از انتقال موقت نقاشی مرد ویترویوسی اثر لئوناردو داوینچی به موزه لوور فرانسه را رد کرد.

آگهی

یک دادگاه در ایتالیا روز چهارشنبه، پیشنهاد جلوگیری از انتقال موقت نقاشی «مرد ویترویوسی» اثر لئوناردو داوینچی به موزه لوور فرانسه را رد کرد.

هفته گذشته دادگاه دیگری، انتقال این اثر مشهور داوینچی را برای نمایش در موزه لوور در اواخر ماه جاری به مناسبت ۵۰۰ سالگی درگذشت این هنرمند به حالت تعلیق درآورده بود. این تصمیم پس از آن گرفته شد که گروه ایتالیایی نوسترا (ایتالیای ما) شکایتی را مبنی بر شکننده بودن این نقاشی برای انتقال به فرانسه طرح کرده بود.

به گفته رسانه‌های ایتالیایی، این نقاشی با مبلغ حداقل یک میلیارد یورو بیمه شده است.

دادگاه ونیز روز گذشته در رای خود به اهمیت استثنایی موزه لوور از نظر بین‌المللی و علاقه ایتالیا برای به حداکثر رساندن توان میراث فرهنگی خود اشاره کرده است.

اثر «مرد ویترویوسی» هم اکنون در گالری آکادمیای ونیز در یک دمای کنترل شده، نگهداری می‌شود و به‌ندرت در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

این نقاشی معروف در اندازه ۳۵ در ۲۵ سانتی متر است و طرحی تمام‌قد از ویترویوس، معمار ایتالیایی را نشان می‌دهد. این طرح با جوهر روی کاغذ کشیده شده است و بدن برهنه این معمار را در دو حالت مختلف در درون یک دایره و مربع محصور نشان می‌دهد. این طراحی ارتباط بین ریاضیات و هنر را به تصویر کشیده است.

اکنون اقدام بزرگ فرهنگی ایتالیایی- فرانسوی برای دو نمایشگاه لئوناردو در پاریس و رافائل در رم می‌تواند آغاز شود.
داریو فرانچسكینی
وزیر میراث فرهنگی ایتالیا

رم تعدادی از آثار لئوناردو داوینچی را برای نمایشگاه بزرگی که هفته آینده آغاز به‌کار می‌کند به موزه لوور قرض می‌دهد. در مقابل قرار است نقاشی‌ها و طراحی‌های رافائل هنرمند ایتالیایی برای نمایش در ماه مارس آینده در پایتخت ایتالیا از موزه لوور به رم آورده شود.

داریو فرانچسكینی، وزیر میراث فرهنگی ایتالیا پس از صدور حکم نهایی دادگاه در توئیتی نوشت: «اکنون اقدام بزرگ فرهنگی ایتالیایی- فرانسوی برای دو نمایشگاه لئوناردو در پاریس و رافائل در رم می‌تواند آغاز شود.»

اعضای راست افراطی در دولت ائتلافی پیشین ایتالیا مخالف قرض دادن این آثار به فرانسه بودند.

حکم روز چهارشنبه دادگاه به ارزش همکاری و تبادل آثار بین کشورها و بهبود تصویر و شناخت بیشتر گالری آکادمیا تاکید کرده است.

در حال حاضر کمتر از ۲۰ نقاشی لئوناردو داوینچی همچنان سالم و در دسترس است اما ایتالیایی‌ها از اینکه پنج نقاشی و ۲۲ طراحی این هنرمند ایتالیایی در موزه لوور نگهداری می‌شود ناراضی هستند.

داوینچی هنرمند دوره رنسانس در توسکانی ایتالیا متولد شد و در ۲ مه ۱۵۱۹ در ۶۷ سالگی در شهر آمبواز فرانسه درگذشت.

گروه ایتالیایی نوسترا اعلام کرد که شکایت آن‌ها جنبه سیاسی نداشته بلکه هدف، حفاظت از یک گنجینه ملی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایش نسخه خطی شازده کوچولو برای اولین بار در لوور پاریس

جلوه ای از افغانستان در تابلوی ۴۵۰ میلیون دلاری داوینچی

شاهکار یا کلاهبرداری؟ تابلوی «مونالیزای آیزول‌ورث» در ایتالیا به نمایش گذاشته شد