فرانسه بازداشت روح‌الله زم را محکوم کرد

فرانسه بازداشت روح‌الله زم را محکوم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه بازداشت روح‌الله زم را محکوم کرد.

آگهی

دولت فرانسه بازداشت روح‌الله زم در ایران را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهر ضمن تأیید این که زم در فرانسه پناهنده بوده است، اعلام کرد که از شرایط و جزئیات دقیق دستگیری او در خارج از خاک فرانسه اطلاعی ندارد. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه که امروز منتشر شد، آمده است: «ما با دقت این پرونده را دنبال کرده و بازداشت این فرد را به شدت محکوم می‌کنیم.»

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در «یک عملیات اطلاعاتی پیچیده» توانسته است روح‌الله زم، از مخالفان سیاسی مقیم فرانسه را بازداشت کند. روزنامه فرانسوی لوفیگارو یک روز بعد از انتشار این خبر با انتشار گزارشی درباره نحوه دستگیری آقای زم، نوشت که نیروهای اطلاعاتی ایران با فریب این فرد به بهانه دیدار با آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق در نجف، او را به بغداد کشانده و سپس او را دستگیر کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که مقام‌های فرانسوی مانع از سفر زم به عراق نشده‌اند.

فرانسه خواستار آزادی تبعه خود در ایران شد

وزارت امور خارجه فرانسه همچنین با تأیید بازداشت رولان مارشال در ایران، از مقام‌های تهران خواست او را آزاد کنند.

بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه فرانسه در این زمینه بازداشت این شهروند فرانسوی را «ناپذیرفتنی» خوانده و از مقام‌های ایرانی خواسته است تا «بدون درنگ» او را آزاد کنند.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه همچنین آمده است که مقام‌های الیزه برای آزادی این دو همکار دانشگاه علوم سیاسی پاریس «مجدانه» تلاش خواهند کرد.

روزنامه لوفیگارو در گزارش روز سه‌شنبه خود نوشته بود که کاخ الیزه برای آزادی فریبا عادل‌خواه و یکی از دوستانش، رونالد مارشال از زندان‌های ایران به شدت تحت فشار است و گمان می‌رود دستگیری آقای زم روند آزادی آنها را تسهیل کند. به نوشته لوفیگارو فرانسوی‌ها چشم خود را بر روی دستگیری زم بسته‌اند و احتمالا این چشم‌پوشی نیز در راستای تلاش برای آزادی دو شهروند فرانسوی در ایران است که از ماه ژوئن در زندان به‌ سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور کیفرخواست علیه ۴ ایرانی به اتهام تلاش برای ربودن مسیح علی‌نژاد در خاک آمریکا

انتشار نخستین تصاویر از روح الله زم پس از دستگیری

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد