توهین‌های نژادپرستانه تماشاگران رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان را به زیر کشید

توهین های نژادی تماشاگران بلغاری در جریان مسابقه تیم ملی کشورشان با انگلیس
توهین های نژادی تماشاگران بلغاری در جریان مسابقه تیم ملی کشورشان با انگلیس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوفا در نخستین واکنش به اتفاقات صوفیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که مصمم است برای مقابله با توهین‌های نژادی و حذف کامل این گونه حرکات از استادیوم‌های فوتبال اقداماتی جدی انجام دهد.

آگهی

مسابقات انتخابی یورو ۲۰۲۰ که دوشنبه شب در کشورهای مختلف اروپایی برگزار شد حاشیه های زیادی به همراه داشت که استعفای رئیس فدراسیون بلغارستان یکی از تبعات آن بود.

اتفاق‌های ناخوشایندی که در جریان مسابقه تیم‌های بلغارستان و انگلیس روی داد پیش از این با واکنش‌های زیادی همراه شد. سردادن شعارهای نژادپرستانه و نشان دادن سلام نازی در جریان این مسابقه سبب شد تا بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا حرکت‌های زشت روی سکوها را «شرم آور» و «خبیثانه» توصیف کند.

حواشی این مسابقه به قدری پررنگ بود که بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان بلافاصله پس از دیدار درخواست استعفای رئیس فدراسیون کشورش را مطرح کرد، درخواستی که سرانجام عملی شد.

رویترز
توهین های نژادی و حرکات تحریک آمیز هواداران بلغاری در جریان دیدار تیم ملی کشورشان با انگلیسرویترز

فدراسیون فوتبال بلغارستان عصر روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای که بر روی سایت رسمی فدراسیون منتشر شد از استعفای بوریسلاو میهایلوف، رئیس این فدراسیون خبر داد.

رئیس فدراسیون فوتبال بلغارستان که پیشتر به دلیل توهین‌های نژاد پرستانه تماشاگران کشورش بر ضد بازیکنان سیاه پوست سه شیرها به شدت تحت فشار قرار گرفته بود بدین ترتیب از سمت خود کنار می رود اما تحقیقات در خصوص این مسابقه در کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا باز همچنان باز است.

گفته می‌شود بررسی اتفاقات این مسابقه که پیش‌تر نیز در بلغارستان سابقه داشته به احتمال قوی محرومیت و جریمه‌های سنگینی را برای فوتبال این کشور به همراه خواهد داشت.

دیدار تیم‌های بلغارستان و انگلیس که در نهایت با پیروزی ۶ بر صفر سه شیرها به پایان رسید به دلیل توهین‌های نژادی تماشاگران بارها توسط داور مسابقه متوقف شد.

**بیشتر بخوانید: **حاشیه‌های یک بازی؛ وقتی رفتارهای نژادپرستانه بر مستطیل سبز سایه انداخت

یوفا: به شدت با توهین های نژادی برخورد خواهیم کرد

یوفا در نخستین واکنش به اتفاقات صوفیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که مصمم است برای مقابله با توهین‌های نژادی و حذف کامل این گونه حرکات از استادیوم‌های فوتبال اقداماتی جدی انجام دهد.

اتحادیه فوتبال اروپا تاکید کرده است که سخت و شدیدترین مجازات‌ها را برای مقابله با این حرکات زشت و مشمئز کننده در نظر گرفته است.

لندن یک روز پس از حواشی روی داده در استادیوم محل برگزاری مسابقه تیم‌های بلغارستان و انگلیس از یوفا خواست تا «تنبیه های قاطعانه ای» برای متخلفان در نظر بگیرد و با اقداماتی سخت‌گیرانه یک بار برای همیشه محیط استادیوم‌های فوتبال را از اینگونه حرکات و توهین‌های نژادپرستانه پاک کند.

الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در بیانیه ای با تاکید بر اینکه یوفا مصمم به برخورد جدی با این پدیده است در بیانیه ای یادآور شد: «یوفا تنها نهاد فوتبالی است که تا کنون بازیکنانی را در ده مسابقه مختلف به دلیل رفتارهای نژادپرستانه مجازات کرده و این رویه با شدت بیشتر دنبال خواهد شد.»

آقای چفرین در خصوص رفتارهای نژادپرستانه تماشاگران نیز تاکید کرده است که نهاد تحت رهبری وی این تخلفات را با شدیدترین مجازات‌ها تنبیه می‌کند و چنین تنبیه‌هایی دامن باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها را خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در پایان تصریح کرده است که خانواده فوتبال برای «جنگ با نژادپرستی» باید با دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی همکاری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو مأمور پلیس فرانسه به دلیل توهین نژادپرستانه تعلیق شدند

هواداران فرانکفورت در واکنش به برخی تماشاگران بازی با سالزبورگ: نازی‌ها بیرون

کشورهای اروپایی واردات گاز از آذربایجان را افزایش می‌دهند