رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا: حکم دیوان‌عالی اسپانیا را به دادگاه حقوق بشر اروپا می‌برم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا: حکم دیوان‌عالی اسپانیا را به دادگاه حقوق بشر اروپا می‌برم
کپی رایت  رویترز

اوریول جونکرس، یکی از رهبران جدایی طلب کاتالونیا که به ۱۳ سال حبس محکوم شده است، می‌گوید که این حکم را در دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ به چالش می‌کشد.

دیوان عالی اسپانیا، روز گذشته ۹ نفر از ۱۲ رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به‌دلیل نقش خود در «فتنه انگیزی» و «سوءاستفاده از اموال عمومی» به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم کرد. سه نفر دیگر از متهمان نیز به دلیل «نافرمانی» به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

اوریول جونکرس که بیشترین حکم زندان را گرفته در گفت‌وگو از طریق ایمیل با رویترز می‌گوید که همه‌پرسی جدید درباره استقلال کاتالونیا اجتناب ناپذیر است.

اوریول جونکرس که معاون سابق دولت محلی کاتالونیا بود، تاکید می‌کند که این احکام جنبش آن‌ها را قوی‌تر و مصمم‌تر کرده است.

ساعاتی پس از انتشار حکم زندان رهبران استقلال‌طلب کاتالونیا، هزاران شهروند معترض به این احکام با حرکت به سوی فرودگاه بین‌المللی بارسلون ورودی‌های آن را مسدود کردند.

اوریول جونکرس که هم اکنون در زندان است، در گفت‌وگو با رویترز می‌گوید: «آنچه اطمینان داریم این است که این درگیری از طریق صندوق‌های رای برطرف خواهد شد. ما اطمینان داریم که دیر یا زود برگزاری همه پرسی اجتناب ناپذیر خواهد بود زیرا چطور می‌توانیم صدای شهروندان باشیم؟» او اضافه می‌کند که از برگزاری همه‌پرسی در سال ۲۰۱۷ پشیمان نیست.

ما این جنبش را ادامه می‌دهیم و تسلیم نمی‌شویم. این زندان و تبعید ما را نیرومندتر کرده است. مطمئنم که این احکام جنبش استقلال را تضعیف نمی‌کند.
اوریول جونکرس
یکی از رهبران جدایی طلب کاتالونیا

این رهبر استقلال طلب کاتالونیا همچنین می‌گوید که او و دیگران قصد دارند، احکام خود را در دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ به چالش بکشند.

وی در پاسخ به این سوال که چه پیامی به جنبش استقلال‌طلبی پس از صدور این احکام دارد، گفت: «ما این جنبش را ادامه می‌دهیم و تسلیم نمی‌شویم. این زندان و تبعید ما را نیرومندتر کرده است. مطمئنم که این احکام جنبش استقلال را تضعیف نمی‌کند.»

درگیری بین جدایی طلبان کاتالونیا و پلیس اسپانیا دو سال پیش، پس از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه صحنه هایی خشونت بار پدید آورد. دادگاه قانون اساسی اسپانیا این همه پرسی را «غیرقانونی» اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: