Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ: کردها در جنگ جهانی دوم به ما کمک نکردند

ترامپ: کردها در جنگ جهانی دوم به ما کمک نکردند
Copyright REUTERS/Leah Millis
Copyright REUTERS/Leah Millis
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس جمهوری آمریکا در توجیه رفتارش در قبال کردهای سوریه گفت: «آنها به ما در جنگ جهانی دوم کمک نکردند؛ آنها در جنگ نرماندی به ما کمک نکردند.» او افزود که کردها در کنار نیروهای آمریکایی برای «سرزمین‌های خودشان» جنگیده‌اند و ما پول خیلی زیادی را برای کمک به آنها خرج کرده‌ایم.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه از تصمیمش در رها کردن کردهای سوریه در مقابل حملات ترکیه دفاع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در توجیه این رفتارش گفت: «آنها به ما در جنگ جهانی دوم کمک نکردند؛ به عنوان نمونه آنها در جنگ نرماندی به ما کمک نکردند.» او افزود که کردها در کنار نیروهای آمریکایی برای «سرزمین‌های خودشان» جنگیده‌اند و ما پول خیلی زیادی را برای کمک به آنها خرج کرده‌ایم. او در نهایت گفت: «با این وجود ما کردها را دوست داریم.»

دونالد ترامپ در اوایل روز چهارشنبه پیش از بیان این سخنان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که عملیات نظامی ترکیه در سرزمین‌های شمالی سوریه را تایید نمی‌کند و از نظر او این کار «ایدۀ بدی» بوده است. با این وجود در این بیانیه هیچ اشارۀ مستقیمی به کردها یا طرح موضوعی که حاکی از واکنش فوری آمریکا به حملۀ نظامی آنکارا در سوریه باشد، نکرد.

پس از سخنان آقای ترامپ دربارۀ کردها و جنگ جهانی دوم، هنگامی که خبرنگاران از او پرسیدند که آیا فکر نمی‌کند با رها کردن کردها، پیامی ضعیف را به دیگر متحدان بالقوه آمریکا می‌فرستد؟ پاسخ داد: «هم‌پیمان شدن کار بسیار آسانی است.»
او افزود که برای آمریکا پیدا کردنِ متحد جدید دشوار نیست و اینکه «متحدان آمریکا از ما خیلی استفاده کرده‌اند.»

آقای ترامپ در حالی چنین سخنانی را بیان می‌کند که نیروهای دموکرات سوریه در یکی از آخرین پیام‌های توییتری خود اعلام کرده‌اند که حمله ترکیه «خون هزاران غیرنظامی بی‌گناه را خواهد ریخت.» آنها از جامعۀ جهانی و همۀ کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش خواسته‌اند تا مسئولیتشان را در قبال آنچه در روژاوا در حال روی دادن است، بپذیرند.

پیش‌تر برت مک‌گرگ، نماینده پیشین آمریکا در ائتلاف نظامی بین‌المللی علیه داعش نیز به این تصمیم دونالد ترامپ واکنش نشان داده و در پیامی توییتری نوشته بود: «دونالد ترامپ فرماندۀ کل نیست. او تصمیماتی تکان دهنده می‌گیرد آنهم بدون آنکه دانش آن را داشته باشد یا در این باره بحث و گفتگو کند. او نیروهای نظامی را بدون هیچ پشتوانه‌ای به سوی خطر می‌فرستد.» او همچنین به رئیس جمهوری امریکا توصیه کرد که «قبل از تصمیم‌گیری‌های تاریخی دربارۀ مرگ و زندگی، با کارشناسان و تیم سیاستگذاران خود مشورت کند».

سناتور لیندسی گراهام که از متحدان کلیدی دونالد ترامپ در کنگره آمریکا محسوب می‌شود نیز ضمن انتقاد شدید از این تصمیم آقای ترامپ، روز چهارشنبه اعلام کرد که با سناتور دموکرات کریس وان هولن به توافق رسیده تا «تحریم‌های شدیدی» را علیه ترکیه به دلیل حمله به کردها وضع کنند. او در پیامی توییتری نوشت: «هنگامی که دولت از اقدام علیه ترکیه امتناع می‌ورزد، من انتظار حمایت جدی هر دو حزب را دارم.»

دونالد ترامپ روز یکشنبه بطور ناگهانی و پس از گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که نظامیان آمریکایی مستقر در شمال‌شرق سوریه را تخلیه خواهد کرد و به این ترتیب راه را برای حملۀ ترکیه و پیروزی آنکارا در مقابل متحدان اصلی واشنگتن در سوریه هموار ساخت.

دونالد ترامپ در حالی چنین تصمیم گرفت که نیروهای دموکراتیک سوریه در جریان مبارزات علیه داعش ۱۱ هزار تن از زنان و مردان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کامران متین در گفتگو با یورونیوز: خروج آمریکا از سوریه، کردها را به دمشق نزدیک می‌کند

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

ترامپ در پرونده «حق‌السکوت به ستاره پورن» گناهکار شناخته شد؛ حالا چه می‌شود؟