شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا بدنبال ورود نظامیان ترکیه به شمال شرق سوریه در روز چهارشنبه ۹ اکتبر، عملیات نظامی خود علیه داعش را متوقف کردند.

آگهی

خبرگزاری رویترز با استناد به دو مقام آمریکایی و به نقل از یک مقام شبه‌نظامی کُرد نوشت: «نیروهای دموکراتیک سوریه عملیات نظامی علیه داعش را متوقف کردند چرا که با تهدید از سوی ارتشی بزرگ درست در مرز شمالی [جنگ با داعش] ناممکن است.»

ارتش ایالات متحده آمریکا هنوز واکنشی نسبت به این موضوع نداشته است اما چنین اقدامی می‌تواند بر روند آموزش نیروهای کرد دموکراتیک سوریه از سوی نیروهای آمریکایی تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید:

مبارزان کرد که دولت ترکیه آنها را «تروریستی» می‌خواند، تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه را «خنجر از پشت» توصیف کرده‌اند. این در حالی است که نیروهای کرد دموکراتیک سوریه یکی از اصلی‌ترین نیروهای عملیاتی ائتلاف مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی به رهبری آمریکا بودند.

ارتش آمریکا قصد داشت با برنامه‌های آموزشی مجموعه‌ای از نیروهای ۵۰ تا ۶۰ هزار نفری از میان کردها را برای پیشگیری از شکل‌گیری مجدد داعش سازمان‌دهی کند. اما ارتش آمریکا ماه گذشته اعلام کرد این تعداد را به نصف کاهش خواهد داد.

یک مقام آگاه در ارتش آمریکا به رویترز گفته است نیروهای دموکراتیک کرد سوریه حدود ۱۱ هزار نفر از اعضای داعش را در زندان‌های خود نگه داشته‌اند اما در عین حال حمله نیروهای ترکیه به شمال شرقی سوریه، می‌تواند خطر آزادی این زندانیان را شدت بخشد.

جنیفر کافارلا مدیر بخش تحقیقات موسسه مطالعات جنگ در واشنگتن در این خصوص می‌گوید: «نیروهای دموکراتیک کردی سوریه با چشم انداز جنگ احتمالی در دو جبهه رو‌به رو هستند. نخست با نیروهای ترکیه و دوم بقایای داعش.» کافارلا می‌افزاید: «این دقیقا لحظه‌ای است که ابوبکر بغدادی منتظر آن بوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

روایتی از سقوط اف۳۵ آمریکایی؛ خلبان پس از فرود در حیاط خلوت یک منزل مسکونی درخواست آمبولانس کرد

«بمب ساعتی» اردوگاه الهول؛ عراق خواستار تخلیه بازماندگان داعش و تعطیلی اردوگاه شد