Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا: عملیات علیه داعش را متوقف کردیم

آگهی

شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا بدنبال ورود نظامیان ترکیه به شمال شرق سوریه در روز چهارشنبه ۹ اکتبر، عملیات نظامی خود علیه داعش را متوقف کردند.

خبرگزاری رویترز با استناد به دو مقام آمریکایی و به نقل از یک مقام شبه‌نظامی کُرد نوشت: «نیروهای دموکراتیک سوریه عملیات نظامی علیه داعش را متوقف کردند چرا که با تهدید از سوی ارتشی بزرگ درست در مرز شمالی [جنگ با داعش] ناممکن است.»

ارتش ایالات متحده آمریکا هنوز واکنشی نسبت به این موضوع نداشته است اما چنین اقدامی می‌تواند بر روند آموزش نیروهای کرد دموکراتیک سوریه از سوی نیروهای آمریکایی تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید:

مبارزان کرد که دولت ترکیه آنها را «تروریستی» می‌خواند، تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه را «خنجر از پشت» توصیف کرده‌اند. این در حالی است که نیروهای کرد دموکراتیک سوریه یکی از اصلی‌ترین نیروهای عملیاتی ائتلاف مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی به رهبری آمریکا بودند.

ارتش آمریکا قصد داشت با برنامه‌های آموزشی مجموعه‌ای از نیروهای ۵۰ تا ۶۰ هزار نفری از میان کردها را برای پیشگیری از شکل‌گیری مجدد داعش سازمان‌دهی کند. اما ارتش آمریکا ماه گذشته اعلام کرد این تعداد را به نصف کاهش خواهد داد.

یک مقام آگاه در ارتش آمریکا به رویترز گفته است نیروهای دموکراتیک کرد سوریه حدود ۱۱ هزار نفر از اعضای داعش را در زندان‌های خود نگه داشته‌اند اما در عین حال حمله نیروهای ترکیه به شمال شرقی سوریه، می‌تواند خطر آزادی این زندانیان را شدت بخشد.

جنیفر کافارلا مدیر بخش تحقیقات موسسه مطالعات جنگ در واشنگتن در این خصوص می‌گوید: «نیروهای دموکراتیک کردی سوریه با چشم انداز جنگ احتمالی در دو جبهه رو‌به رو هستند. نخست با نیروهای ترکیه و دوم بقایای داعش.» کافارلا می‌افزاید: «این دقیقا لحظه‌ای است که ابوبکر بغدادی منتظر آن بوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد

روایت بیوه رهبر داعش از زندگی با ابوبکر بغدادی: تازه زایمان کرده بودم که ۹ زن ایزدی را به خانه آورد