مخالفان ورود زنان به استادیوم‌ها مقابل مجلس تجمع کردند

گزارش یورونیوز
گزارش یورونیوز
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نزدیک به صدنفر از مخالفان ورود زنان به ورزشگاه آزادی مقابل در مجلس ایران تجمع کردند. آنها می‌گویند استادیوم فضای مناسبی برای حضور زنان ندارد و دولت و مجلس باید وقت‌شان را صرف کارهای مهمتری کنند. در همین حال زنان علاقه‌مند به ورود ورزشگاه می‌گویند ورود به استادیوم‌ها برایشان مهم است.

آگهی

گروهی از نیروهای مخالف ورود زنان به استادیوم‌ آزادی روز دوشنبه ۱۵ مهر مقابل در مجلس ایران تجمع کردند. رسانه‌های ایران تعداد این افراد را در حدود صد نفر تخمین زده‌اند.

آنها می‌گویند استادیوم مختص مردان است و حضور زنان در این فضا شان آنها را به خطر می‌اندازد.

معترضان به حضور زنان در ورزشگاه می‌گویند دولت و مجلس به جای پرداختن به مسائلی چون موضوع زنان سرپرست خانوار، اشتغال و دیگر مشکلات جامعه به موضوعی مشغول است که اهمیت چندانی ندارد. در عین حال طرفداران ورود زنان به استادیوم می‌گویند همیشه این نکته مطرح شده که اولویت چیز دیگری بوده و به این خاطر خواسته آنها محقق نشده است.

خودسوزی سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را وارد فاز تازه‌ای کرد.

فدراسیون جهانی فوتبال به این مساله وارد شد و حالا فیفا، فدراسیون فوتبال ایران را مجبور کرده تا حضور زنان در استادیوم‌ آزادی برای تماشای فوتبال حتمی شود.

«فیفا در امور کشورهای مسلمان دخالت نکند»

فدراسیون فوتبال ایران نیز با در نظر گرفتن تمهیداتی برخی ردیف‌های تماشاگران در استادیوم آزادی را به زنان اختصاص داد.

به این ترتیب زنان محدودی توانستند برای بازی تیم ملی ایران و کامبوج از سری رقابت‌های مقدماتی جام جهانی بلیط خریداری کنند.

یکی از مخالفان ورود زنان به استادیوم که به مقابل مجلس آمده می‌گوید: «فیفا نباید در امور کشورهای مسلمان دخالت کند. از این ماجرا شروع می‌کنند و فردا می‌گویند باید مردان هم بتوانند به استادیوم‌های زنان بروند.»

تفاوت در برخورد با تجمع‌های اعتراضی مقابل مجلس

مخالفان ورود به ورزشگاه در شرایطی تجمع اعتراضی‌شان را مقابل مجلس ایران برگزار کردند که دیگر تجمع‌های انتقادی و اعتراضی مقابل مجلس اغلب با حضور نیروهای امنیتی و گاهی بازداشت شرکت کنندگان همراه است.

با وجود مخالفت‌های صورت گرفته زنان ایرانی که توانسته‌اند بلیط ورود به ورزشگاه آزادی را خریداری کنند روز ۱۸ مهر در استادیوم حاضر خواهند شد.

پخش مستقیم بازی ایران کامبوج از حساب اینستاگرامی یورونیوز

این مساله بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایران داشت. گروهی از زنان آن را آغاز گاهی برای دیگر تغییرات در حوزه زنان دانستند و برخی دیگر نیز از اینکه نتوانستند برای ورود به استادیوم بلیط خریداری کنند گله کردند.

در این میان برخی کاربران مرد در فضای مجازی نیز با روایت برخی مسائل را به زنان متذکر شدند تا برای ورود به ورزشگاه آماده باشند.

یورونیوز بنا دارد بازی تیم ملی ایران و کامبوج و حضور زنان در ورزشگاه را در حساب رسمی اینستاگرام خود به طور مستقیم پخش کند.

فیفا پیش از این اعلام کرده بود که برای نظارت بر حضور زنان ایرانی در ورزشگاه، هیاتی به تهران خواهد فرستاد.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلیپین به زن ایرانی سرگردان در فرودگاه مانیل پناهندگی داد

زنان درباره ورود به استادیوم چه می‌گویند؟

گزارش ویدئویی یورونیوز از باز شدن درهای «آزادی» به روی زنان