Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کاخ سفید: آمریکا از عملیات ترکیه در شمال سوریه حمایت نمی‌کند

 کاخ سفید: آمریکا از عملیات ترکیه در شمال سوریه حمایت نمی‌کند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید در بیانیه‌ای از حمله قریب‌ الوقوع ترکیه در شمال سوریه خبر داده است. کاخ سفید می‌گوید نیروهای آمریکایی، «خلافت داعش» را شکست داده‌اند و دیگر در منطقه نزدیک به مرز ترکیه حضور ندارند.

آگهی

کاخ سفید روز یکشنبه و پس از مکالمه تلفنی روسای جمهوری ترکیه و آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در عملیات ترکیه در شمال سوریه مشارکت ندارد و از این عملیات حمایت نمی‌کند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که ترکیه بزودی عملیاتش را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. کاخ سفید می گوید نیروهای آمریکایی «خلافت داعش» را شکست داده‌اند و دیگر در منطقه نزدیک به مرز ترکیه حضور ندارند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه اعلام کرده بود که کشورش به زودی عملیات گسترده‌ای در شمال سوریه برای پاکسازی شرق فرات از «عناصر تروریستی» انجام خواهد داد.

منطقه مورد نظر رئیس جمهوری ترکیه، شهرها و روستاهای عمدتا کردنشین را شامل می شود که زیر نفوذ «یگان‌های مدافع خلق» سوریه هستند. نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» سوریه که از نیروهای متحد آمریکا در جنگ آمریکا علیه داعش در سوریه بوده‌اند، در واکنش به تهدیدات رئیس جمهوری ترکیه گفته‌اند که آماده جنگ با ترکیه هستند.

حمله احتمالی ترکیه به مناطق تحت نفوذ کردها، پرسش‌هایی را درباره سرنوشت زندانیان داعش مطرح کرده‌ است که اکنون در اردوگاه‌هایی زیر نظر کردها و با حمایت آمریکا زندگی می‌کنند.

کاخ سفید در بخشی از بیانیه خود با اشاره به این موضوع گفته است که آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از پذیرش این زندانیان که ملیت اروپایی دارند خودداری می‌کنند و ایالات متحده دیگر نمی‌تواند آنها را نگهداری کند زیرا برای مالیات‌دهندگان آمریکایی هزینه زیادی دارد. کاخ سفید اعلام کرده است که از این پس ترکیه مسئول زندانیان داعش در این منطقه از سوریه خواهد بود.

اختلاف میان واشنگتن و آنکارا در موضوع سوریه اکنون بر سر جزئیات ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه است. دو کشور بر سر ایجاد چنین منطقه‌ای در شمال سوریه توافق دارند اما اختلاف نظر میان دو طرف بر سر جزئیات این برنامه همچنان پا برجاست. قرار است روسای جمهوری دو کشور در ماه آینده میلادی در واشنگتن با یکدیگر دیدار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاجره مشاور کاخ سفید و خبرنگاران بر سر حمله به مراکز فرهنگی ایران

نفر دوم حزب عدالت و توسعه ترکیه: دعا می‌کنیم عملیات چشمه صلح با پیروزی زودرس تمام شود

ترکیه پس از کشته شدن ۹ سرباز حملات هوایی را علیه شبه‌نظامیان کرد در عراق و سوریه انجام داد