انتقاد جمهوریخواهان از خروج آمریکا از سوریه: تنها به نفع روسیه و ایران است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقاد جمهوریخواهان از خروج آمریکا از سوریه: تنها به نفع روسیه و ایران است
Copyright  عکس از رویترز

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا روز دوشنبه از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای خارج کردن نظامیان ایالات متحده از سوریه انتقاد کرد.

رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا که تاکنون به ندرت از تصمیم های دونالد ترامپ انتقاد کرده است تاکید کرد که خروج آمریکا از سوریه «تنها به نفع روسیه، ایران» و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواهد بود.

میچ مک کانل همچنین گفته است که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه به داعش فرصت می دهد تا خود را بازسازی کند. وی تاکید کرده است که خروج نظامی آمریکا از سوریه در راستای منافع ملی ایالات متحده نیست.

لیندسی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی و از متحدان دونالد ترامپ نیز از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامیان این کشور از سوریه انتقاد کرد. لیندسی گراهام شرایط کنونی سوریه را «فاجعه ای در حال وقوع» توصیف کرد. وی همچنین گفت که تصمیم دونالد ترامپ نشان می دهد که آمریکا «متحدی غیرقابل اتکا» است.

او از طرح خود برای ارائه قطعنامه ای به مجلس سنا در مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ خبر داد.

این تصمیم تهدیدی سهمگین برای امنیت و ثبات منطقه است و پیامی خطرناک به روسیه و ایران و متحدان ما می فرستد: اینکه آمریکا دیگر متحد قابل اعتمادی نیست.
نانسی پلوسی
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

انتقادهای جمهوریخواهان از خروج نظامی آمریکا از سوریه در حالی مطرح می شود که دموکرات ها همانطور که پیش بینی می شد از این تصمیم انتقاد کرده اند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در این مورد گفت: «این تصمیم تهدیدی سهمگین برای امنیت و ثبات منطقه است و پیامی خطرناک به روسیه و ایران و متحدان ما می فرستد: اینکه آمریکا دیگر متحد قابل اعتمادی نیست.»

او همچنین از دونالد ترامپ خواست تا در تصمیم خود تجدید نظر کند.

کاخ سفید یکشنبه شب تنها چند ساعت پس از گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از آغاز خروج نظامیان آمریکا از سوریه خبر داد. بسیاری از تحلیلگران این اقدام را به منزله چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای حمله به شمال سوریه ارزیابی کردند.