اسرائيل به دنبال امضای پیمان «عدم تجاوز» با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

اسرائيل به دنبال امضای پیمان «عدم تجاوز» با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه اسرائيل می‌گوید در نیویورک با مقامات چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس در خصوص امضای پیکان «عدم تجاوز» گفتگو کرده است.

آگهی

وزیر امور خارجه اسرائیل اخبار منتشر شده درباره تلاش‌های وی برای امضای پیمان «عدم تجاوز» با کشورهای عرب خلیج فارس را تائید کرد.

ییسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل روز یکشنبه ۱۴ مهر با انتشار پیامی در حساب توییتر خود نوشت: «اخیرا با حمایت ایالات متحده آمریکا ابتکاری سیاسی برای امضای معاهده عدم تجاوز با کشورهای عربی خلیج [فارس] را در پیش گرفته‌ام. گامی تاریخی که به درگیری‌ها پایان و همکاری غیرنظامی را توسعه خواهد داد تا اینکه توافقنامه‌های صلح منعقد شود.»

کاتس همچنین گفت او این موضوع را با مقام‌های کشورهای عربی در میان گذاشته و پیش‌نویس معاهده را در اختیار جیسون گرین‌بلات، فرستاده ویژه ریاست‌جمهوری آمریکا در فرایند صلح خاورمیانه، گذاشته است.

بنا به گزارش شبکه تلویزیونی آروتس ۱۲، وزیر خارجه اسرائيل در سفر خود به نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این خصوص با مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دیدار و گفتگو کرده است.

بر اساس این گزارش وزیر خارجه اسرائيل در دیدارهای خود در نیویورک پیش‌نویسی از این پیمان را به همتایان عربی خود ارائه کرده است. مطابق یکی از بندهای این پیمان، به رسمیت شناختن اسرائيل از سوی این کشورها مورد پذیرش قرار گرفته و همچنین بر «روابط دوستانه و همکاری» مطابق منشور سازمان ملل و قونین بین‌المللی تاکید شده است. همچنین طرفین تضمین می‌کنند که هیچ اقدامی که به خصومت یا تحریک طرف مقابل منجر شود انجام نخواهند داد و از شکل گیری هرگونه اتحاد نظامی یا امنیتی با طرف‌های دیگر در برابر یکدیگر جلوگیری خواهند کرد.

هدف از این طرح وزیر خارجه اسرائیل، «استفاده از منافع مشترک نسبت به ایران برای عادی‌سازی روابط در مبارزه با ترور و همچنین در عرصه اقتصادی» عنوان شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله نیروهای اسرائيلی به یک خبرگزاری فلسطینی

۴۰ سال پس از کمپ دیوید؛ روزی روزگاری جنگ اعراب و اسرائيل

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟