دادستان پاریس: مهاجم حمله مرگ‌بار به مرکز پلیس پاریس به یک جریان اسلام‌گرای افراطی گرویده بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دادستان پاریس: مهاجم حمله مرگ‌بار به مرکز پلیس پاریس به یک جریان اسلام‌گرای افراطی گرویده بود
کپی رایت  AFP

دادستان مبارزه با تروریسم پاریس اعلام کرد مهاجم حمله مرگ‌بار پنجشنبه به مرکز پلیس در پاریس به یک خوانش افراطی از اسلام گرویده بود. 

ژان فرانسوا ریکار (Jean-François Ricard) دادستان مبارزه با تروریسم پایتخت فرانسه روز شنبه در یک نشست خبری گفت: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که میکاییل هارپون ۴۵ ساله از برخی کارهای انجام شده به نام این «مذهب» حمایت می‌کرده است. [به‌‌علاوه] به ادامه برخی تماس‌ها با زنان تمایل نداشته و حمله به دفتر شارلی ابدو در سال ۲۰۱۵ را توجیه می‌کرده و همچنین شکل پوشش وی از چند ماه پیش عوض شده بود.»

میکاییل هارپون، مهندس کامپیوتر که به‌عنوان عامل حمله مرگ‌بار روز پاریس شناسایی شده است، از سال ۲۰۰۳ در واحد مدیریت اطلاعات فرماندهی پلیس پاریس مشغول به کار بود. به گفته دادستان ویژه مبارزه با تروریسم پاریس، «وی ناگهان هرگونه پوشش غربی را کنار گذاشته تا با یک لباس سنتی به مسجد برود.» 

تحقیقات دستگاه قضایی فرانسه همچنین نشانگر آن است که فرد مهاجم با شماری از افراد نزدیک به جریان‌های اسلام‌گرای سلفی مرتبط بوده است. 

به گفته دادستان مبارزه با تروریسم پاریس، میکائیل هارپون از حدود ده سال پیش مسلمان شده بود. او سابقه کیفری نداشت اما یک بار به دلیل خشونت خانگی به دادسرا احضار شده بود. 

براساس تحقیقات پلیس و ضابطان قضایی فرانسه، فرد مهاجم و همسرش در دو ساعت پیش از ارتکاب جرم ۳۳ پیامک تلفنی رد و بدل کرده بودند. همسر وی هم‌اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد و بازجویی از وی ادامه دارد.

در جریان حمله روز پنجشنبه میکاییل هارپون به همکارانش در ساختمان فرماندهی پلیس در پاریس چهار نفر کشته شدند. یک کارآموز پلیس توانست فرد مهاجم را در راهروی ساختمان به ضرب گلوله از پای درآورد.

منابع بیشتر • خبرگزاری فرانسه