انتقاد پوتین از گرتا: به کشورهای در حال توسعه بگویید چرا باید فقیر بمانند و مانند سوئد نشوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقاد پوتین از گرتا: به کشورهای در حال توسعه بگویید چرا باید فقیر بمانند و مانند سوئد نشوند
Copyright  عکس ها از رویترز

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن انتقاد از سخنرانی اخیر گرتا تونبرگ، فعال ۱۶ سال سوئدی در سازمان ملل متحد میزان اطلاعات او از ساز و کار جهان را زیر سوال برد.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد که هرچند گرتا تونبرگ «مهربان» است اما برخی گروه‌ها با اعمال نفوذ بر او، از وی در راستای نیل به اهداف خود سوءاستفاده کرده‌اند. رئیس جمهوری روسیه با این حال نامی از این گروه‌ها نبرد.

آقای پوتین روز پنج‌شنبه در جریان سخنرانی در کنفرانس انرژی در مسکو، با اشاره به گرتا گفت: «هیچ کس برای گرتا توضیح نداده است که دنیای مدرن بغرنج و پیچیده است.»

ولادیمیر پوتین خطاب به گرتا تونبرگ گفت: «به کشورهای در حال توسعه بروید و برای آنها توضیح بدهید چرا باید همچنان در فقر زندگی کنند و مانند سوئد نشوند.»

او گرتا تونبرگ را متهم کرد که خواسته‌هایی «غیر واقع بینانه» مطرح کرده است.

گرتا تونبرگ، فعال ۱۶ سال سوئدی در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل متحد از رهبران جهان به دلیل عدم واکنش در مقابل تغییرات آب و هوایی به شدت انتقاد کرده بود.

او خطاب به رهبران کشورهای جهان گفته بود: «نمی‌خواهم باور کنم که شما فوریت مساله تغییرات اقلیمی را فهمیده‌اید و در عین حال کاری نمی‌کنید، چرا که اگر بخواهم چنین چیزی را باور کنم آن وقت شما شیطان هستید.»

این نوجوان سوئدی همچنین توانسته بود همزمان با نشست سازمان ملل متحد درباره تغییرات آب و هوایی، بیش از چهار میلیون نفر از معترضان به این تغییرات را در شهرهای مختلف جهان به خیابان‌ها بکشاند.

گرتا تونبرگ اعتراض به تغییرات آب و هوایی را از روز ۲۰ اوت سال ۲۰۱۸ میلادی با به دست گرفتن پلاکاردی مقابل پارلمان سوئد آغاز کرد.